ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Dobrodružství hraběte Lydericha

Příběh se odehrává v 7. století. Kníže Salwarz s ženou Ermengardou se vraceli z křtin svého syna Lydericha, když je v lese přepadl Phinard. Ermengarda ukryla syna do trávy, ale byla zajata a její muž byl zabit. Lydericha naštěstí našel starý poutník, který ho vychoval, a když mu bylo 17, tak se vydal do světa, protože poustevník už zemřel. Po pár dnech narazil na kovárnu mistra Mimera a dohodl se s ním, že za to že mu bude pomáhat si bude moci sám ukovat meč, kterému dal jméno Balmung. Časem se stal Lyderich mistru Mimerovi trnem v oku, a proto ho poslal do lesa těžit uhlí, ale byla to lest, protože v lese žil velký drak. Ale Lyderich ho zdolal a vykoupal se v jeho krvi, a tím se stal nezranitelným až na místo, kde se mu přilepil lipový list. Pak odešel z kovárny a cestou zachránil před divokým prasetem krále Dagoberta, od kterého se dozvěděl, kdo je, a že je jeho matka v zajetí Phinarda. Lyderich ho vyzval k souboji, ale Phinard ho den před tím odřekl s tím, že Lyderich vyhrál. V noci ho totiž navštívil jeho mrtvý otec, který mu sdělil, že v souboji zemře. Lyderich odjel s matkou na své panství a byli spokojeni. Jednou mu však v zahradě slavík řekl o krásné princezně Kriemhildě, kterou však získá jen tehdy, když najde poklad Nibelungů a helmu, jenž ho činí neviditelným. Protože Lyderich se do princezny zamiloval, oba požadavky splnil, ale její bratr Gunther chtěl ještě po Lyderichovi výpomoc - pomoci dobít hrad Begard, kde spí královna Brumhilda. Společně hrad dobyli a král Gunther si vzal královnu Brumhildu po splnění tří zkoušek, se kterými mu tajně pomohl Lyderich. A tak se stali přáteli. Královna byla velmi krutá a podařilo se jí přesvědčit Gunthera, že je Lyderich vypočítavý a lstivý. Ten už ale odjel s Kriemhildou k jeho matce. Gunthera mu vzkázal, že je v jeho zemi nepokoj a že potřebuje jeho pomoc. Lyderich tedy začal sestavovat vojsko. Přišel za ním i kovář Mimer s tím, že vyzbrojí jeho vojáky a Lyderich mu uvěřil. Jednou šel Mimer za Kriemhildou a lstí ji donutil, aby mu řekla o tom místě, kde je Lyderich zranitelný. Po příjezdu Lyderich zjistil, že v jeho zemi je klid, ale Gunther to zamluvil tím, že už se boje uklidnily. Tak ho tedy pozval na lov, na kterém byl chvíli s Mimerem o samotě a Mimer tuto chvíli využil k tomu, aby ho zasáhl mečem do místa, které neměl chráněné dračí krví, a proto mu tento zásah způsobil smrt...ale ještě před tím svým mečem Mimera probodl i on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 17.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Dobrodružství hraběte LyderichaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­