ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Robin Hood (4)

  • historický román

Středověká romantická legenda o anglosaském zbojníkovi, který za vpádu Normanů do Anglie shromáždil skupinu statečných mužů, vytvořil z nich svou družinu a vykonával po svém spravedlnost nad uchvatiteli.
Ve zpracování proslulého francouzského romanopisce vynikly zejména romantické a dobrodružné prvky této staré legendy a jednoduchá, přímočará morálka všech jednajících postav.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1989 (2. vydání). Z francouzského originálu Robin Hood přeložil Vilém Opatrný. Počet stran: 236. ISBN: 80-205-0005-7.

ČASOPROSTOR:

Děj se odehrává hlavně ve druhé polovině 12. a na začátku 13. století v Anglii, v hrabství Nottingham. V této době vládne Jindřich II. a následně jeho dva synové. Normanská šlechta a církev jsou bohatí a anglosaští poddaní strádají. Kniha popisuje příběh trvající přibližně dvacet let.

HLAVNÍ POSTAVA:

Robin Hood, silný mladý muž, je velitelem družiny dvou set zbojníků žijících v Sherwoodském lese. Jeho zásadou je brát bohatým a dávat chudým. Nemá v oblibě Normany a věří, že všichni Anglosasové jsou dobří. Vyniká v boji, nejvíce v lukostřelbě, a je velice zamilovaný do své ženy Mariany, se kterou má syna.

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Robinův nejlepší přítel Honzík, zbojník mohutné postavy, který je velice silný. Je pověrčivý, trochu naivní, ale velmi věrný svému příteli, po jehož smrti se sám zabije.
Druhý ze zástupců a největších přátel Robina Hooda, William Scarlett, utekl ze služby u Jindřicha II. Je velmi statečný a pyšný na svou krásnou manželku Maud.

DĚJ:

Celá kniha je o příhodách Robina Hooda, jeho přátel a družiny zbojníků, kteří bojují proti Normanům. Okrádají bohaté, hlavně církev, a jejich peníze dávají potřebným anglosaským poddaným.

Na začátku knihy pomůže Robin svému příteli oženit se a při té příležitosti se ožení i on. K Robinově družině se poté přidají i manželky zbojníků. Deset let si všichni šťastně žijí v lese, dokud vojsko prince Jana nezabije Marianu. Robin je také brzy zavražděn a družina zbojníků se rozpadá.

ZPŮSOB VYPRÁVĚNÍ:

Vypravěč je nám neznámý a objektivní, není vševědoucí a píše z budoucnosti. Neukazuje nic z doby předtím, než příběh začal, a nenaráží ani na budoucnost. Používá er-formu. V příběhu je málo popisů a vyprávění, děj je vyjadřován hlavně přímou řečí postav. Se čtenářem vypravěč komunikuje, když chce přejít z jedné scény do druhé.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příhody zbojníků, o kterých kniha vypráví, jsou většinou veselé a zábavné, vtipně vymyšlené a napsané, ale jsou velmi nepravděpodobné. Například když bojují s obrovskou armádou Normanů a zraněno je jen pár z nich, zatímco na straně protivníka jen stejně malý počet přežije, nebo když si šest mužů najde během jednoho dopoledne ženy, které jsou ochotné se do tří dnů vdávat. I když celý děj skončí tragicky - smrtí tří hlavních postav, chybí knize drama, protože všechno napínavé se odehrává na posledních dvaceti stránkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Betka, 17.05.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Robin Hood (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­