ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Královna Margot

Královna Margot se narodila v květnu roku 1553 manželům Kateřině Medicejské a Jindřichovi II. Margot je katolička, za manžela je jí po důkladné politické úvaze vybrán protestant Jindřich Navarrský, muž nemilovaný, ba časem přímo nenáviděný. Je to jedno z nejkrvavějších období francouzských dějin: války mezi katolíky a hugenoty, které vyvrcholily děsivou bartolomějskou nocí. Během zběsilého vraždění hugenotů v Paříži je Jindřich nucen naoko přestoupit na katolickou víru. Život si prozatím zachrání, ale natrvalo v bezpečí určitě není. V pozadí pletich a zákeřností stojí Kateřina Medicejská, jež usiluje o zachování trůnu pro rod Valois. Dlouhá šňůra dvorských záletů, soubojů, falše, přetvářky a krutosti ještě zdaleka nekončí...

HLAVNÍ POSTAVY:

Markéta, Jindřich Navarrský, Kateřina Medicejská, Karel IX., hrabě La Mole, hrabě Coconnas, De Mouy, florenťan René, vévoda d'Anjou, vévoda d'Alencon

DĚJ:

Píše se rok 1572 a mladá Markéta z rodu Valois, který je výhradně katolický, si z politických důvodů bere hugenota Jindřicha Navarrského. Její matka - Kateřina Medicejská - však tento sňatek nemůže strávit.
A proto Karel IX. na podnět své matky Kateřiny nechává v noci 24. srpna vyvraždit všechny hugenogty v Paříži a blízkém okolí. Jindřich je nucen přestoupit na katolickou víru. Přestože Jindřich Margot nemiluje, nachází v ní spojence a spolu s ní plánuje vzbouření hugenotů a útěk.
Kateřina však neustále Jindřicha sleduje a znemožňuje mu, co se dá. Avšak nepočítá s tím, že Jindřich si na svou stranu získá i francouzského krále Karla IX., ze kterého se stává jeho dobrý přítel.
Kateřina se však nevzdává. Docílí toho, že byl zavražděn nejlepší přítel a milenec Margot hrabě La Mole, Jindřichova milenka madame de Sauve a nepřímo se jí podaří zabít i svého syna Karla. Po Karlově smrti Kateřina na francouzský král dosazuje svého milovaného syna vévodu d'Anjou a Jindřich je nucen uprchnout z Paříže. Avšak nevzdává se nároku na trůn a čeká na to, až přijde správný čas pro návrat...

VLASTNÍ NÁZOR:

Alexandre Dumas patří mezi mé oblíbené autory. Hned jak jsem knihu držela v ruce, jsem věděla, že to jistě bude napínavé čtení plné zápletek a napínavých chvilek. A kniha mě nezklamala.
Stejně jako například v knížce Jméno růže od Umberta Eca se zde setkáváme s tzv. dokonalou vraždou, která je způsobena jedem, jenž je rozlit na stránkách knihy. Ty se slepí a člověk je potom nucen si pokaždé naslinit prst, aby stránky dostal od sebe. Takto do svého těla přijímá jed.
Příběh je napsaný v er-formě, Dumas komunikuje během příběhu se čtenářem a naznačuje nepřímo, co se bude dít dál, což dokáže ještě více čtenáře upoutat.
Dumasovy knihy bych rozhodně doporučila každému, kdo má rád zápletky, intriky na královském dvoře a napínavé a dobrodružné chvíle.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 29.07.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Královna MargotMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­