ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Hrabě Monte Christo

Rok vydání: 1991
Počet stran: 664 + 633 stran (dvousvazkové dílo)
Překlad: Jan Vladislav, Milena Tomášková
Žánr: Historický dobrodružný román

DĚJ:

Děj vypráví o mladém námořníkovi Edmondovi Dantesovi, který byl neprávem obviněn ze spiknutí, zatčen a následně uvězněn do pevnosti If na dobu přes 10 let. Ve vězení se setká se starým vězněm, který ho naučí všemu, co sám zná a před svou smrtí mu prozradí místo, kde se nalézá poklad. Když se Edmondovi podaří utéci, využije všech svých nabytých znalostí i pokladu k pomstě. Podle ostrova, na kterém se poklad nalézal, si dá jméno Monte Christo a v Livornu si koupí šlechtický titul. V Římě zachrání syna svého nepřítele Fernána a tím se dostane do jeho blízkosti. Chytrým plánem splétá pavučiny intrik, do které chytá soudce Villeforta, udavače Danglarse, Fernána Mondega i jeho bývalou snoubenku Mercedes, nyní provdanou za Mondega. Při své cestě do Orientu pozná princeznu Haidé a s její pomocí usvědčí Fernána ze zrady sultána Ali-Paši, otce Haidé. Bankéře Danglarse připraví o veškeré jmění a Villeforta připraví o jeho rodinu. To vše provede naprosto zákonným způsobem. Svého jediného přítele a bývalého zaměstnavatele Morrela vysvobodí z dluhů a jeho synovi pomůže získat nevěstu. Nakonec, když je pomsta hotova, odjede s Haidé začít skutečný život.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Hrabě Monte Christo (Edmond Dantes) - velice rozporuplný člověk zažívající krutá muka ve vězení. Když se mu naskytne příležitost se pomstít, vrhá se do nového úkolu s nevídanou chutí, vypočítavostí a rafinovaností.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, protože mě zaujal hlavní motiv pomsty. Historické romány dýchají romantikou. Prostředí Paříže je velice atraktivní. Hlavní postava je velmi rozporuplná, ale každý s ní soucítí. Příběh se četl velice dobře, a to i díky tomu, že vzadu je obsažen podrobný slovník nesrozumitelných výrazů pro lepší pochopení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 06.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Hrabě Monte ChristoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­