ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Tři mušketýři

Děj se odehrává ve Francii v 17. století...
Mladý gaskoňský šlechtic, d'Artagnan, přijíždí do Paříže. Tam se uchází o členství ve sboru královských mušketýrů. Seznámí se s nejlepšími z nich - Athosem, Porthosem a Aramisem - a po počátečním nedorozumění s nimi uzavře pevné přátelství. Společně prožívají různá dobrodružství. Jsou věrni svému králi a oddaně slouží královně Anně. Často musí čelit intrikám kardinála Richelieu, který královnu nenávidí a chystá na ni různé léčky. V jeho intrikách ho podporuje mylady de Winter a hrabě Rochefort.
Vévoda Buckingham se s pomocí paní Bonacieuxové (královnina služebná) dostane ke královně, kterou zbožňuje. Ta mu na důkaz lásky daruje 12 sponek, jež dostala od krále. Kardinál se o tom dozví a přemluví krále, aby se královna sponkami ozdobila na ples. Paní Bonacieuxová posílá proto d'Artagnana do Anglie k Buckinghamovi. Mylady se dvou sponek zmocní, ale Buckinghamovi se podaří zajistit výrobu nových.
D'Artagnan přijede se sponkami včas, a tak se kardinálova lest nezdaří. Královna je zachráněna. Mezitím Rochefort unese paní Bonacieuxovou, do které se d'Artagnan zamiloval.
Kardinál obléhá la Rochelle a Buckingham sbírá vojsko obleženým na pomoc. Richelieu posílá mylady do Anglie, aby zavraždila Buckinghama. Dává jí dopis, v němž stojí, že to, co učinila, bylo pro blaho státu (něco jako plná moc). Dopisu ze zmocní Athos. Mylady je zatčena. D'Artagnan je královnou vyslán k Buckinghamovi se vzkazem, aby neválčil. Mylady se však osvobodí a ještě před d'Artagnanovým příjezdem nechá Buckinghama zavraždit. Mušketýři ji chytí a dají popravit. Když je chce Richelieu potrestat za vraždu, odevzdá mu d'Artagnan list, který dovoluje majiteli učinit vše pro blaho státu. D'Artagnan je povýšen na poručíka mušketýrů a Athos, Porthos i Aramis odcházejí ze služeb pana de Tréville (Porthos se žení s prokurátorkou, Aramis vstupuje do kláštera).

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento romantický příběh o cti, věrnosti a lásce je velmi oblíbený a musím přiznat, že se líbí i mně. Byl mnohokrát filmově zpracován. Mušketýři se stali symbolem přátelství. Dodnes známe jejich heslo: "Jeden za všechny, všichni za jednoho!"
V tomto příběhu vystupují také skutečné postavy (kardinál Richelieu, vévoda Buckingham, kardinál Mazarin).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 06.06.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Tři mušketýřiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­