ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Rytíř de Maison Rouge (Paměti lékařovy)

Závěrečný díl Dumasovy ságy zakončuje tragický příběh francouzské monarchie. Líčí pád království a všech, kteří oddaně bránili krále Ludvíka XVI. Samozřejmě autor nezapomněl na postavy, které procházejí předešlé příběhy. Král a královna se nechtějí vzdát své moci. Vše vsadí na jednu kartu, ale bohužel nic jim nevychází. Královští sousedé nepřicházejí pomoci. Lid se bouří. Dojde k závěrečné bitvě mezi lidem a monarchií. Král se vzdá parlamentu, aby zachránil svá oddané šlechtice. Armáda je zdrcena, za koho bojovat? Vzdal se jejich král. Jenže lid nedbá ničeho, vraždí šlechtice i švýcarskou gardu. Smrti neunikne ani hrabě de Charny, který věrně doprovázel krále a jeho rodinu do bezpečí Národního shromaždění. Jeho tělo vyzvedne ubohá Andree, která nechá manžela pohřbít do rodinné hrobky. Sama je zatčena s ostatními šlechtici. Gilbert se postará, aby nebyla odsouzena. Jenže Andree nechce žít bez svého milého a zavolá do davu "Ať žije král." Dívka je zabita davem. Král a královna jsou převezeni do Templu a čekají na soud. Gilbert nechá pohřbít Andree vedle Charnyho. Poté odjíždí se synem do Ameriky. Zatímco Pitou si vezme slečnu Kateřinu. Král je souzen a odsouzen k smrti. Hrdě kráčí vstříc smrti. Do země přijíždí rytíř de Maison Rouge, pomůže mu mladá dívka Genevieva. Jenže je chycena, zachráni ji mladý republikán Maurice. Zavede dívku domů. Rytíř chce zachránit za každou cenu královnu. Jenže žádný jeho pokus mu nevychází, jako by se osud stavěl proti němu. Královna dostala vzkaz v karafiátu, aby se připravila k útěku. Jenže psík královny prozradí ukryté šlechtice v tajných chodbách. Jejich úkryt je odhalen a museli utéct. Maurice zjistí, že Genevieva je do toho také zapletena, ukryje ji u sebe doma. Královna je převezena do vězení v Conciergerie. Rytíř chce královně pomoci, jenže i jeho dávný přítel Dixmer, který mu pomáhal v předchozím plánu. Vymyslel jiný plán, chtěl obětovat svou ženu Genevievu a královnu vyvézt v jejích šatech. Plány obou přátel se zkříží a královna opět neunikla. Genevieva je zatčena. Maurice je zoufalý. Královna je poslána k soudu a odsouzená k smrti jako její manžel. Rytíř se snaží s královnou setkat, ale ani to mu není souzeno. Zemře ve stejnou chvíli jako královna, bodne si dýku do srdce. Genevieva je odsouzena, protože neudala svého manžela Dixmera, nechtěla, aby vyšel najevo její vztah k Mauricovi. Jenže je lapen i Mauricův přítel Lorin a také ho odsoudí k smrti. Dixmer je všemu přítomen, postřehne ho Maurice, který vyzval ihned Dixmera na souboj, v souboji zvítězí. Poté se vydává za svou láskou do vězení, chce zemřít po boku přítelé a své milé, což se mu podaří, kráčí s nimi na popraviště a je popraven, aniž by byl odsouzen. Nikomu není divné, že místo 14 odsouzenců jich zemřelo 15.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 17.02.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Rytíř de Maison Rouge (Paměti lékařovy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­