ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Hraběnka de Charny (Paměti lékařovy)

Kniha je volným pokračováním příběhu Pád Bastily. Autor zde líčí nešťastný osud francouzského krále Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antonietty. Neúprosně se blíží pád monarchie, přestože se král i Národní shromáždění snaží tomu zabránit. Poslanec Mirabeau slíbí pomoc, snad by se mu to i podařilo, jenže královna ho zradila. Mirabeau ztrácí svou sílu. Nedokáže, co slíbil královně. Onemocní a umírá. I když ho královna zradila a zapomněla na něho, patří poslední chvilka jí. Mirabeau jí před smrtí pošle vzkaz: PRCHNĚTE! Král vyšle Oliviera de Charny, aby zařídil vše pro jeho útěk. Později uposlechnou vzkazu a rozhodnou se uprchnout. Celou cestu je provází smůla. Noční můra je skutečností, když jsou chyceni ve Varennesa a dopraveni zpět. Francie už nemá svého krále. Co s králem, kterého nikdo neuznává? Lidé jsou volní. Rozhodnou se sepsat petici. Národní shromáždění tomu chce zabránit. Snad tomu chtěl osud, špatná náhoda. Voják vystřelí a je z toho přestřelka do lidí. Tímto ztrací miláček Lafeytte své postavení - snad byl poslední, kdo mohl zachránit království. Národní shromáždění je rozpuštěno. Kdo se teď postaví za krále? Král je vězněm a pro lid zrádcem. Náhle se objevují první republikáni - jako Robespiere. Chtějí založit novou vládu, kde budou včele jen lidé. Jak vše dopadne?

Zároveň autor líčí osud hraběnky Andreé de Charny. Olivier si uvědomí, že nemiluje královnu, ale svou ženu Andreé. Bojí se jí to říci, píše jí dopisy. Královna zpozoruje, že Olivier je k ní najednou chladný, žárlí na Andreé. Olivier je věrný, do posledního dechu brání při útěku krále i královnu. Nasazuje život, jenže marně. Vrací se s uprchlíky do Paříže, kde ho už tajně vyhlíží Andreé. Olivier se dozví od královny o neštěstí nebohé Andreé, jede za ní a prosí ji o odpuštění. Miluje ji a chce jí být manželem. Andreé mu odpouští.

Nesmíme zapomenout na statkáře Billota, který patří mezi lid, kteří se bouří. Přijal nabídku Cagliostra a snaží se o rozboření monarchie, zatímco jeho dcera Kateřina se schází s Izidorem de Charnym, bratrem Oliviera. Jednou je Billot načapal a Kateřina musela uprchnout s Izidorem do Paříže, měli spolu dítě. Jenže Izidor byl zabit při obraně krále. Olivier slíbil zajistit Kateřinu. Naštěstí je zde věrný přítel Pitou, jenž bdí nad Kateřinou.

Jak vše dopadne, se dozvíme v závěrečném díle Rytíř de Maison Rouge.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 17.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Hraběnka de Charny (Paměti lékařovy)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­