ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Hrabě Monte Christo (3)

  • nebo též Hrabě Monte Cristo
  • Literární druh: epika
  • Žánr: román
  • Forma: próza
  • Vyprávěcí způsob: er-forma

Klasický historicko-dobrodružný román o zradě a spravedlivé pomstě je i barvitým obrazem francouzské společnosti 1. poloviny 19. století.
Boj o moc, peníze a slávu vedl k nespravedlivému obvinění a uvěznění mladého námořníka Edmonda Dantèse, jenž přišel o čest i milovanou dívku Mercedes. Byl uvězněn ve francouzské ostrovní pevnosti If, kde mu byl velkou oporou a učitelem jeden z vězňů - vzdělaný abbé Faria. Po 14 letech Dantès z vězení dramaticky uniká a díky odkazu abbé Farii získává značný majetek. Jako hrabě Monte Cristo se vrací do rodného města a s pomocí nových přátel, šlechtického titulu a hlavně peněz postupně odhaluje viníky a trestá bezpráví, přičemž jeho skutečná totožnost zůstává až do poslední chvíle utajena. V Paříži završí pomstu na všech účastnících dávné zrady. Po dokonané pomstě, která mu nepřinesla očekávanou úlevu a která zasáhla i do života nevinných mladých lidí, se vrací na ostrov ve Středozemním moři, kde se osudy všech hrdinů naposledy prolnou v gestu smíření.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2017. Z francouzského originálu Le comte de Monte-Cristo přeložil Vítězslav Unzeitig. Počet stran: 729. ISBN: 978-80-7390-714-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Alexandre Dumas st. [Dyma] (1802-1870) byl významný francouzský prozaik a dramatik v období romantismu, proslavil se zejména historickými dobrodružnými romány. Vlastním jménem se jmenoval Thomas-Alexandre Dumas Davy de la Pailleterie, jeho otec byl markýz a matka otrokyně, jeho syn Alexandre Dumas ml. byl též významný spisovatel. Na Dumasovu tvorbu měl velký význam Auguste Maquet, se kterým Dumas napsal spoustu románů.

TÉMA:

Zrada, utrpení, pomsta i láska

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francouzské Marseille, pevnost If, Paříž, italský Řím; léta 1815 (za Ludvíka XVIII.) až 1830

KOMPOZICE:

Chronologická

POSTAVY:

Edmond Dantès - zpočátku mladý, naivní, skvělý námořník; nespravedlivě uvězněný, ve vězení strávil 14 let; poté prahne po pomstě, je sebevědomý, suverénní, vynalézavý, velmi inteligentní a učený
Mercedes - pochází ze španělského Katalánska z rybářské rodiny; velmi krásná a okouzlující; na Edmonda nečeká, protože si myslela, že zemřel
Danglars, Fernand a Villefort - závistiví, ziskuchtiví, zlomyslní a zrádní
Morrell - skutečný Dantèsův přítel, majitel loďařské firmy

OBSAH:

Zdálo se, že mladého Edmonda Dantèse čeká šťastná budoucnost. Měl se stát kapitánem na lodi Faraón společnosti Morrel a syn a byl zasnoubený s krásnou Mercedes. Jenomže účetní Danglars mu záviděl jeho štěstí a Fernandu Mondegovi se zase líbila Mercedes. A tak Danglars napsal dopis obviňující Edmonda Dantèse z bonapartismu a využil toho, že byl Dantès s Faraónem na ostrově Elbě, kde vyzvedl určitý dopis a kam byl vypovězen Napoleon Bonaparte. Fernand udavačský dopis odnesl úřadům a Edmond byl při své zásnubní hostině zatčen...

Náměstek královského prokurátora Villefort po výslechu věděl, že je Edmond nevinný, ale v zájmu své kariéry ho nechal uvěznit v pevnosti If, což bylo státní vězení pro velké politické provinilce.
Ve vězení se později do Edmondovy kopky prokopal abbé Faria, jenž Edmonda vzdělával a oba spolu chtěli uprchnout. Jenomže abbé byl nemocný a zemřel, nicméně ještě předtím stihl Edmondovi povědět o pokladu na ostrově Monte Cristo. Když abbého zašili do pytle, Edmond Dantès ho vyndal a vlezl si tam sám. Následně byl s koulí na nohách hozen ze skály do moře...

Edmond se však zachránil a později našel poklad. Stal se boháčem, a protože pochopil, kdo mu připravil vězení, prahl po pomstě. Nejdříve odměnil své přátele, především pana Morrela, který byl na pokraji bankrotu. Vystupoval pod různými pseudonymy a jako hrabě Monte Cristo znovu potkal své nepřátele. Ti všichni zbohatli a Mercedes se vdala za jednoho z nich, za Fernanda, s nímž měla syna Alberta. Hrabě Monte Cristo se se všemi dlouho stýkal a doopravdy si oblíbil Morrelova syna Maxmiliána, jemuž později pomohl v lásce, kterou Maxmilián choval k Villefortově dceři Valentině, jež byla málem otrávena svou macechou.

Hrabě Monte Cristo, který všechno znal a všude byl, zatím vše připravoval k pomstě. Následkem se Fernand zastřelil, Villefort zešílel, Danglars se ocitl na mizině a Mercedes s Albertem také velice zchudli. Hrabě Monte Cristo pak žil s Haydée, kterou vykoupil z otroctví a částečně díky ní mohl vykonávat svou pomstu.

UMĚLECKÝ SMĚR:

Romantismus

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

Dílo bylo mnohokrát zfilmováno, ve filmu z roku 1954 (režie Robert Vernay) ztvárnil Edmonda Dantèse Jean Marais.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 31.10.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Hrabě Monte Christo (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­