ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Tři mušketýři (2)

Postavy: Athos, Porthos, Aramis, d'Artagnan, Constance Bonacieuxová, hraběnka de Winter (mylady), kardinál Richelieu, Ludvík XIII., Anna Rakouská, Jiří Villiers (vévoda z Buckinghamu)
Místo a čas: Francie a vlády Ludvíka XIII. – počátek 17.století
Počet stran: 711

DĚJ:

Mladý Gaskoněc d'Artagnan přijíždí do Paříže, aby se stal mušketýrem jeho veličenstva. Zde se setkává Athosem, Porthosem a Aramisem, kteří se stanou jeho nerozlučnými přáteli. Ubytuje se u pana Bonacieuxe, do jehož ženy se mladý muž zamiluje.
V prvním díle hraje hlavní roli láska dvou lidí, vévody z Buckinghamu a Anny Rakouské. Vévoda je do Francie vlákán intrikou kardinála, ale přesto se mu podaří s královnou setkat, aniž by byli přistiženi. Anna mu dá jako zástavu své lásky sponky, které dostala od svého muže. Kardinál se to dozví a navrhne králi, aby uspořádal ples a požádal královnu, aby si sponky vzala. Sám pak pošle do Anglie hraběnku de Winter, aby dvě sponky ukradla. Královna je zoufalá a tak její důvěrnice Constance požádá o pomoc d'Artagnana, který je královně oddán. Ten se spolu s přáteli do Anglie vydá a sponky přiveze, čímž zachrání čest královny. Ke konci prvního dílu je Constance unesena a dozvíme se, že mylady je Athosova žena.
Druhý díl se točí kolem života mylady, která sice vypadá jako anděl, ale je to učiněný ďábel. Tato žena je opět vyslána do Anglie, aby zabila vévodu z Buckinghamu. D'Artagnan a jeho přátelé se to dozví a pošlou dopis hraběti de Winter, jejímu švagrovi, ve kterém mu sdělí, že žena je znamenána liliovým květem a proč do Anglie přijela. Hrabě ji tedy uvězní na svém hradě, ale mylady se nakonec podaří utéct s pomocí jednoho vojáka, který podlehne jejímu kouzlu a sám Buckinghama zabije. Mylady se vrací do Francie a ukrývá se v klášteře karmelitánek. Zde se náhodou setkává s Constance a otráví ji. D'Artagnan přijde jen o chvíli později a tak mu jeho milá zemře v náručí. Čtyřem přátelům a hraběti de Winter se mylady podaří vypátrat a popravit, potom se všichni vrací do Paříže, kde se d'Artagnan stává poručíkem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tulda, 03.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­