ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Válka žen

- historický román

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává ve Francii kolem 17. století, kdy vypuká občanská válka. Stojí tu proti sobě dvě strany - strana králů a strana princů.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Nanon - krásná milenka vévody a tajná milenka barona de Canolles, která je na straně králů
baron de Canolles - statečný muž bojující na straně králů
vikomtesa de Cambes - mladá rádkyně princezny, na straně princů

DĚJ:

Vikomtesa jednoho dne, když je převlečená za muže, potkává barona de Canolles a varuje ho, že ho chtějí zabít. Baron jí je vděčný za záchranu života a doprovází ji k princezně. Na cestě však pojímá podezření, že vikomt, jehož doprovází, je vlastně ženou. O tomto faktu se později přesvědčí a do vikomta se zamiluje. V jednu osudnou noc už je připraven odhalit de Cambes, ale v tu chvíli pro něho přichází posel se zprávou, kterou je nutno ihned doručit královně. Baron se tedy vydává ke královně a vikomtesa pokračuje dále k princezně. Když přijede k na zámek, princezna jí sdělí, že ji královna nechává hlídat. Princezna jí tedy prozradí plán - ona odjede do bezpečí společně se svou družinou a svým synem a zatím vikomtesa bude hrát princeznu. Tak se i stalo, ale na zámek jako hlídač přijíždí baron de Canolles. De Cambes, převlečené za princeznu, je už jasné, že ji baron pozná, neboť spolu strávili pár dní. Baron ji opravdu poznal, ale neudal ji královně, jelikož vikomtesu miloval a nechtěl o ni přijít. Za pár dní se ale na to přišlo a Canolles je odvážen do věznice na ostrov. Když se tento fakt dozvěděla jeho zámožná milenka Nanon, vyjednala pro něj svobodu. Tak se stalo, že Canolles se nestal vězněm v oné věznici na ostrově, ale stal se jejím guvernérem. Jednoho dne, když si baron panoval ve své věznici, přijela k němu vikomtesa s poselstvím, že princezna na něj chystá útok. Prvnímu útoku odolával, ale druhému podlehl. Byl zatčen, ale s vikomtesou se nadále vídal a dokonce si naplánovali i svatbu, jenže v den jejich sňatku dala královna popravit guvernéra z princezniny strany. Princezna, rozzuřená tímto jednáním, chtěla královně oplatit stejně. Chtěla tedy pověsit barona de Canolles. Opět se to dozvěděla Nanon a zařídila, aby ho propustili, ale bohužel došlo k omylu a propustili někoho jiného. Nanon se tedy vydává na cestu, aby vykoupila baronův život za svůj. To však ale nestihla, Canolles byl oběšen. Nakonec se vikomtesa s Nanon staly přítelkyněmi a spolu zůstaly v klášteře, kde byly uloženy Cenollesovy pozůstatky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je velmi napínavá. V ději obsažena válka, láska, boj, ztráty, přátelství, ctižádost a historie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Terecka, 28.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Válka ženMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­