ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Josef Balsamo (Paměti lékařovy)

Poutavý příběh odehrávající se ve Francii před francouzskou revolucí. Hlavním hrdinou se dá říci je Josef Balsamo, jenž na začátku vyprávění navštíví spiknutí několik významných mužů ze všech koutů zemí, kde domluví revoluci - svobodu lidu. Balsamo si usmyslí, že nastolí mír ve Francii, kam se okamžitě ubírá společně s manželkou Lorenzou, díky které vidí do budoucnosti. Dalším důležitými postavami jsou Andree a její bratr Filip de Taverney. Filip doprovodí budoucí francouzskou královnu Marii Antoneittu de Versailles. Pomůže jí vyřešit nejednu svízelnou situaci. Po cestě se staví ve svém chudém panství, odkud odvede Marie jeho sestru Andree. Rodina Tavernye odjíždí do města spolu s výpravou, na statku zůstává opuštěný mladík Gilbert, který bohužel miluje Andree. Vydává se za kočárem. Nejen Gilbert obdivuje Andree, ale i samotný král se zamiluje do mladičké dívenky. Otec okamžitě začne pletichařit. Filipovi je udělen pluk, který mu nebyl ale bohužel nikdy dán. Gilbert se dostal ke slavnému filozofovi Rossueovi, nicméně musel od něj odejít. Dostal se na zámek, kde žila i Andree. Lorenza utíká od svého manžela a odebrala mu listiny o spiknutí. Chtěla svobodu, což jí Balsamo nemohl dopřát, miloval ji. Rozhodl se jí v tom zabránit, uspal Andree magnetickým spánkem a ta mu sdělila, kde je Lorenza, jenže ji bohužel už neprobudil, zachránil listiny i Lorenzu, kterou později stejně usmrtí jeho mistr pro svůj ohavný pokus. Mladičká Andree zůstala bez ochrany v zahradě, kde ji našel Gilbert a odnesl ji do pokoje. V tu dobu tam vešel král, mladík se ukryl. Král myslel, že je dívka mrtvá a utekl. Gilbert se chtěl dívce pomstít za její domýšlivost a zneuctil ji. Andree čekala jeho dítě, ale nevěděla o tom. Josef Balsamo ji uvedl do spánku a ona určila viníka. Filip si slíbil pomstu. Andree s Filipem odjíždí pryč, aby se nezjistilo, co se stalo. Andree porodí chlapečka, kterého bohužel nikdy nespatří. Gilbert ho unese a ukryje na venkově a sám odjíždí do Ameriky; bohužel pro něj na stejné lodi jako Filip, který ho zabije. Andree se ukryla v klášteře. Král zemřel a na trůn dosedl nový, Ludvík XVI.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 07.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Josef Balsamo (Paměti lékařovy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­