ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Paní de Monsoreau (2)

  • nebo též Paní z Monsoreau
  • literární druh: epika
  • žánr: román
  • forma: próza
  • vyprávěcí postup: er-forma
  • kompozice: chronologická i retrospektivní
  • umělecký směr: romantismus

Historický román z poslední třetiny šestnáctého století se odehrává ve Francii v době sporů Jindřicha III. a vévody d'Anjou.
Pařížské ulice jsou místem střetnutí příznivců obou velmožů a při něm je také přepaden královými muži statečný vévoda de Bussy. V poslední chvíli jej zachrání neznámá kráska, do které se vévoda zamiluje a dlouho pátrá po její totožnosti. Časem se mu podaří ji nalézt a zjistí, že byla násilím provdána za zlého a vychytralého králova lovčího. Láska mladých lidí je oboustranná a po překonání nesčetných překážek se vévodovi podaří mladou ženu unést a vymanit ji ze spárů surového manžela.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 2001 (1. vydání). Z francouzského originálu Dame de Monsoreau přeložil Jiří Žák. Počet stran: 495. ISBN: 80-7021-436-8.

O DÍLE:

Kniha je druhým dílem trilogie Hugenoti [Igenoti]. Prvním je Královna Margot, třetím Králův šašek. Paní z Monsoreau byla vydána také pod názvem O korunu a lásku.

TÉMA:

Láska, zrada, spiknutí

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Francie (zejména Paříž + zámek Meridor); 1578-1579 (za krále Jindřicha III.)

POSTAVY:

Louis Clermont (hrabě de Bussy) - šlechtic vybraného chování, statečný až na samou hranici lidských sil, čestný a spravedlivý; zamilovaný do krásné Diany, ale oba svou lásku musí přede všemi skrývat, neboť Diana de Meridor je provdána za hraběte de Monsoreau
Diana de Meridor - velice krásná a líbezná; jediná dcera barona de Meridor, kterého velmi miluje
hrabě de Monsoreau - ošklivý a chorobně žárlivý; nejvyšší královský lovčí
František d'Anjou - bratr krále Jindřicha III. z rodu Valois, který by chtěl usednout na trůn; zradit své přátele mu není cizí

DĚJ:

Jednou v noci byl hrabě de Bussy napaden královými přáteli. V poslední chvíli se ukryl v nejbližším domě, kde mu byla poskytnuta lékařská pomoc a kde se seznámil s krásnou Dianou. Okamžitě se do ní zamiloval. Jenomže Diana byla provdána za hraběte de Monsoreau, který ji lstí přiměl k tomu, aby se sňatkem souhlasila. Když si Diana a Bussy navzájem vyznali lásku, museli ji přede všemi tajit. A nebylo to příliš jednoduché, neboť hrabě de Monsoreau byl až chorobně žárlivý a od Diany by se nejraději nehnul ani na krok. Kromě toho také znal tajemství svaté Ligy, kde se připravovalo spiknutí proti králi. Jeho bratr, vévoda d'Anjou se dokonce nechal tajně pomazat na krále, ale ve skutečnosti nebyl jediný, kdo chtěl usednout na královský trůn.

Tajemství dlouho tajemstvím nezůstalo, neboť jej odhalil králův šašek. Král a jeho bratr se následně připravovali na válku mezi sebou. Při tom vévoda d'Anjou odhalil tajemství Diany a Bussyho a začal Bussyho nenávidět, protože jemu se Diana také zalíbila. Společně s Monsoreauem zorganizoval přepadení, které Bussy nemohl přežít, přestože zabil většinu najatých vrahů, dokonce i samotného Monsoreaua.

Mezi králem a jeho bratrem k doopravdické válce nedošlo, ale král mu nikdy neodpustil.

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

Dílo bylo několikrát zfilmováno, a to i jako němé filmy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 01.05.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Paní de Monsoreau (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­