ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Tři mušketýři (5)

Na sklonku války mezi francouzskými katolíky a protestanty se odehrává nesmrtelný příběh čtveřice statečných mužů meče, jejž okořenil autor dvorskými intrikami, romantickou láskou a zejména svou strhující fantazií.

V dubnu roku 1625 se gaskoňský mladík d'Artagnan vydá na cestu do Paříže, aby se stal členem králových mušketýrů. Po cestě mu zvěd kardinála Richelieua, Rocherfort, ukradne dopis s doporučením, jenž byl napsaný jeho otcem a adresovaný panu Trévillovi, kapitánu mušketýrů. V Paříži se d'Artagnan představí panu Trévillovi, který mu ale nemůže slíbit místo v rotě.
Když odejde z hotelu, aby chytil Rocherforta, podaří se mu sjednat hned tři souboje. S Athosem, Porthosem a Aramisem, královskými mušketýry. Ale duely jsou zakázané, proto přijede kardinálova garda, aby je zatkla. Mušketýři se odmítnou dobrovolně vydat a d'Artagnan se přidá na stranu svých bývalých nepřátel. Po těžkém zápasu, v němž je garda poražena, si čtyři mladí lidé přislíbí přátelství. D'Artagnan přijímá 40 pistolí a vstupuje do královské gardy.
Mladý muž zahoří k manželce svého nadřízeného, Constance Bonacieuxové, krejčové královny Anny Rakouské. Kardinál Richelieu se snaží kompromitovat Annu z důvěrných styků mezi ní a vévodou Buckinghamským, oblíbencem krále Karla I. Anglického.
Královna prostřednictvím Constance posílá d'Artagnana do Londýna, aby získal zpět náhrdelník se 14 diamanty, který neopatrně vévodovi dala. Na popud kardinála král požádal královnu, aby se ozdobila právě tím náhrdelníkem na příštím plese.
Aby měl kardinál jistotu, že ho královna nebude mít celý, přikázal Milady de Winter, aby dva diamanty ukradla. D'Artagnan jede do Anglie se svými společníky. Buckingham mu ochotně předá náhrdelník a nařídí nechat vyrobit dva kameny, které Milady vymění za skutečné.
D'Artagnan se vrací do Paříže akorát, aby mohl zachránit královnu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 02.11.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)