ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Paní de Monsoreau

HLAVNÍ POSTAVY:

Diana Meridor (později de Monsoreau), hrabě de Bussy, de Monsoreau, vévoda z Anjou, král Jindřich III., šašek Chicot, mnich Gorenflot

DALŠÍ POSTAVY:

král navarrský, hrabě de Guise, královna Kateřina Medicejská

DĚJ:

Šlechtici u dvora slabošského krále Jindřicha III. soupeří s družinou kolem vévody z Anjou. Jedné noci je v pařížské uličce přepaden čtyřmi královskými muži statečný šlechtic a miláček všech žen hrabě de Bussy. Ve chvíli, kdy je již na pokraji svých sil, se za ním otevřou dveře a kdosi ho vtáhne do domu, kde je ošetřován neznámou kráskou. Ta si přivádí na pomoc mladého lékaře Remyho Haudouina. Diana hrabětě brzy k ránu odnese na prostranství.
Při pátrání po krásné neznámé se potká de Bussy s Remym a Remy se stane osobním lékařem a dobrým přítelem de Bussyho. Společně odhalí jméno krásky a Bussy se do ní zamiluje. Není však jediný. Dianu miluje hrabě de Monsoreau, v jehož domě bydlí, i vévoda d'Anjou, králův bratr. Tito dva lstí a podvody přivedli Dianu z otcova panství Meridoru do Paříže.
Monsoreau dokonce donutil Dianu, aby si ho vzala. Ona se ale zamiluje do hraběte de Bussy. Milenci mají spojence v Remym, který se schází s Gertrudou, služebnou hraběnky, a v manželech de Saint-Luc. Když ale Bussyho pán, vévoda z Anjou, zjistí, že jsou milenci, bude se mu snažit pomstít a to tím, že to prozradí velmi žárlivému manželovi.
Ten spolu s více než desítkou mužů zaútočí na Bussyho při jeho dostaveníčku s Dianou. Hrabě se velmi dobře brání, je to také nejsilnější a nejodvážnější bojovník v Paříži. Na pomoc mu přiběhnou i Remy a Saint-Luc, který Dianu odvede do bezpečí. Bussy pobije všechny nepřátele, zabije i Monsoreaua, ale sám je smrtelně raněn. Poslední rána padne od služebníka vévody z Anjou.
Druhý den se mají bít čtyři šlechtici vévody se čtyřmi miláčky krále. Bussy je mrtev, proto se konají jen tři zápasy, při níž je celá šestice zabita.
Vše se odehrává na pozadí pře mezi královskými bratry. D'Anjou se stal totiž členem ligy, která plánovala spiknutí a sesazení krále. Králův šašek, moudrý Chicot, ale Jindřicha varoval a spolu odhalili všechna tajemství. Chicotovi také pomáhal mnich Gorenflot.
Proto byl také vévoda z Anjou uvězněn. Král byl ale stejně nešťastný a to ze smrti svých čtyř oblíbenců. A co se stalo s Dianou? O ni se několik dní starala její přítelkyně paní de Saint-Luc. Jednou si od jejího lože odběhla a Diana byla pryč.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 08.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Paní de MonsoreauMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­