ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Umělá inteligence

Velké téma současnosti: Rozmach nové, avšak rychle se rozvíjející technologie - umělé inteligence, zkráceně AI. Debatuje se hlavně o jejím morálním postavení ve společnosti a o problémech, které by mohla způsobit.

Setkat se s umělou inteligencí není už v dnešní době nikterak složité. Vezměme si jako první příklad třeba jednoduchý telefonát do banky. Přes telefon nás již nepozdraví zaměstnanec dané bankovní pobočky, místo něj uslyšíte přivítání od takzvaného asistenta internetového bankovnictví - jedno z využití AI. Tento program dokáže reagovat na odpovědi, jež mu dáte na jeho otázky, a pak vás případně přepojit k osobě, která vám bude schopna pomoci.

Dále jste se mohli setkat s programem ChatGPT, který funguje trochu na principu běžného internetového prohlížeče. Liší se však v tom, že dokáže všechny poskytnuté informace přefiltrovat a jako odpověď vám předat přesně to, co hledáte. Dokáže psát poezii, řešit matematické rovnice nebo skládat hudbu. Někdy se může stát, že si spíš chatujete s člověkem než s nějakým elektronickým programem.

Z těchto dvou příkladů AI vyznívá jako úžasný nástroj, jenž dokáže zjednodušit a ulehčit životy lidí v moderní společnosti. Je však důležité neopomenout i stinné stránky této technologie.
AI se dá využít na tvorbu realistických obrázků a videí. To sice na jednu stranu může být považováno za skvělého pomocníka pro grafické designéry nebo při tvorbě umění, lze ji však použít i k morálně nevhodným účelům, jako jsou třeba deepfake fotky či videa politiků, jejichž tváře jsou pak využívány k šíření nepravdivých informací.
Elon Musk, majitel mnoha amerických firem, které umělou inteligenci zkoumají a vyvíjejí, v nedávném rozhovoru přiznal, že by již dnes mohla tato technologie být součástí moderních válečných zbraní. Těmito riziky se musí vážně zabývat vlády jednotlivých států a zformulovat zákony pro její omezení dřív, než bude příliš pozdě.

I přes rizika této technologie jsem velkým zastáncem jejího využívání a vývoje. Pokud si státy ustanoví dobré limity pro její použití a bude je důkladně kontrolovat, nevidím žádný důvod, proč zastavovat tento pokrok, který pomůže s dalším vývojem naší společnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené:

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Umělá inteligence







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)