ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

   
­­­­
Umberto Eco 04
 • Narodil se 5. ledna 1932 v malém městě východně od Turína.
 • Když vypukla 2. světová válka, Umberto se s matkou přestěhovali do malé vesnice v horách. Po maturitě nastoupil na přání otce mladý Eco na universitu v Turíně. Studium zvolené otcem však Eca neuspokojovalo, a tak (i přes otcovi námitky) zanechal studií práv a začal se věnovat středověké filozofii a literatuře. Poté, co roku 1954 získal doktorát z filozofie, vstoupil do světa tisku a stal se vydavatelem.
 • V roce 1956 publikoval první knihu. Ve stejném roce začal rozvíjet síť avantgardních spisovatelů, hudebníků a malířů. Mnoho spisovatelů se později sdružilo do skupiny 63.
 • V roce 1959 začal pracovat pro Verri, kde publikoval měsíční sloupec věnovaný avantgardním myšlenkám a lingvistickému experimentu.
 • V roce 1964 se Eco přestěhoval do Milána a stal se lektorem, o rok později byl ve Florencii zvolen profesorem vizuální komunikace a roku 1971 se stal profesorem nauky o znacích na universitě v Bologni. Během 70. let publikoval několik děl o nauce o znacích.
 • V březnu roku 1978 začal psát svůj první román Jméno růže. Román byl publikovaný v roce 1980 a téměř ihned bylo jméno Umberto Eco známé po celém světě (dodnes bylo prodáno přes devět milionů výtisků této knihy). Ihned po skončení tvorby prvního románu, Eco začal kompletovat svoji další práci - Foucaultovo kyvadlo. Další okamžitý úspěch druhého románu zařadil Eca mezi důležité světové romanopisce. O pár let později vydal již třetí román, a to Ostrov včerejšího dne.
 • Od roku 1962 byl ženatý s německou učitelkou umění Renatou Ramge, s níž měl dvě děti, syna a dceru.
 • Umberto Eco působil na universitě v Bologni a navštěvoval také jiné země, kde přednášel sémiologii. Prahu navštívil již dvakrát, poprvé v srpnových dnech roku 1968 a podruhé proto, aby převzal Cenu Nadace manželů Havlových Vize 97 za svůj přínos v oblasti sémiotiky.
 • Během svého života získal přes 27 titulů a mnoho cen prestižních světových universit.
 • Umberto Eco se těšil z úspěšného života a vychutnával si radosti života. Měl rád dobré jídlo, pití (hlavně whisky), nevyhýbal se cigaretám, miloval jazz a hrál na trumpetu. V létě žil v kopcovité oblasti blízko Rimini a zbytek roku trávil v Milánu a na cestách.
 • Zemřel po dlouhém boji s rakovinou v pátek 19. února 2016 v italském Milánu, a to ve věku dožitých 84 let.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 31.05.2003

­­­­

Diskuse k životopisu
Umberto EcoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)