ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas ml. Alexandre (*27.07.1824 - †27.11.1895)

­­­­
Bonnat - Alexandre Dumas, fils

Narodil se 27. července roku 1824 v Paříži a zemřel 27. listopadu roku 1895 v Marly-le-Roi.
Byl prozaikem i dramatikem. Byl nemanželským synem.
Do roku 1841 byl vychováván v penzionátu, krátkou dobu si však užíval i bohémského života v Paříži, kde se zadlužil a musel intenzivně literárně pracovat.
Po básnickém debutu začal psát realistické romány s náměty ze soudobého společenského života. Velký úspěch měla jeho "Dáma s kaméliemi". Zároveň díky tomu se začal Dumas věnovat i divadlu. Nejprve psal mravoličné komedie. Po roku 1864 začal v duchu Diderotových myšlenek o užitečnosti divadla psát tezovité hry, v nichž řešil sociální a morální problémy, vztah muže a ženy, otázky manželství aj.
Dumas posílil na francouzských scénách divadelní realismu, avšak omezil problematiku svých her na úzký okruh prostředí bohaté buržoazie a šlechty. Dumasovy hry jsou velmi obratně psány, ale tezovitost a moralizující tendence způsobily násilnost a umělost většiny zápletek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 08.12.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandre Dumas ml.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­