ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

   
­­­­

Alchymista (11)

Průvodcem mladého muže na cestě, na které najde opravdový zakopaný poklad i velkou lásku v pouštní oáze, je moudrý alchymista, jenž jej učí, jak skrze viditelné věci dojít k duchovnímu poučení. Všichni totiž vědí naprosto přesně, jak mají žít druzí. Zato nikdy nevědí, jak mají žít oni sami...

STRUČNÝ OBSAH:

Mladému pastýři Santiagovi se dvakrát zdá sen, že u egyptských pyramid najde poklad. Další den jde do města ostříhat ovce. Potká tam staršího muže, který je králem. Ten mu řekne, že každý má svůj osobní příběh a měl by ho uskutečnit. Stařec Santiagovi daruje dva kameny: urím a tumím - ano a ne. Chlapec prodá svoje stádo a pluje do Egypta.

Po vylodění si najme průvodce, ale ten mu ukradne všechny jeho peníze. Santiago začne pracovat ve zdejším sklenářství a za rok jeho práce sklenářství rozkvete.

Po roce se vydá s karavanou do pouště, ale musí se zastavit v oáze, protože probíhá válka kmenů. V oáze potká alchymistu a společně s ním jede dále do pouště k pyramidám. V půlce cesty se s ním alchymista rozloučí a Santiago pokračuje sám.

U pyramid začne kopat, ale přijdou dva zloději a zbijí ho. Jeden z nich mu poví, že se mu dvakrát zdál sen, že najde poklad někde ve Španělsku u kláštera. Pastýř tam párkrát spával, třeba ty noci, jak se mu zdálo o pyramidách. Vrátí se tedy zpátky do Španělska a poklad skutečně najde...

ZHODNOCENÍ:

Kniha se mi moc líbila. Nutí čtenáře přemýšlet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adam, 08.10.2018

­­­­

Výpisek Alchymista (11) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­