ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Alchymista (3)

Hlavním hrdinou této knihy je pastýř Santiago. Pase své ovce v rodné Andalusii. Po dvě noci se mu zdá stejný sen o zakopaném pokladu v Egyptě.
Vydá se tedy za cikánkou, která mu za desátek pokladu vyloží jeho sen tak, že poklad leží u pyramid. Na náměstí pak potká Sálemského krále, který ho přesvědčí, že musí jít za svým Osobním příběhem. Na pomoc mu dá dva kameny - Urim = ano, Thumim = ne a to vše za desátek jeho stáda.
Santiago se tedy vydá na cestu. Jakmile dorazí do Afriky, zloděj mu ukradne všechny peníze z prodaných ovcí. Pak následuje jediný okamžik, kdy Santiago použil Urim a Thumim. Aby si vydělal na další cestu za pokladem, usadí se a pracuje pro sklenáře. Díky Santiagovi oba zbohatnou. Pak Santiago pokračuje na cestě pouští, kde se seznámí s Angličanem, jehož cíl je najít alchymistu, aby ho naučil proměnit olovo ve zlato. Tou dobou vládli v poušti nepokoje, proto spěchal do oázy.
Tam se seznámil a zamiloval do Fátimy. Jedné noci měl vidění, že oázu napadne vojsko, tak to šel oznámit radě starších. Ti mu řekli, že budou v pohotovosti, ale jestli se jeho vidění nenaplní, musí zemřít. Potom ho navštívil alchymista a řekl mu, že mu pomůže jít za jeho osobním příběhem, protože zná poušť lépe než on. Cestou ho alchymista naučil sžít se s spouští, mluvit s pouští a díky němu se Santiago proměnil ve vítr, když byli zajati. Když pokračovali v cestě, zastavili se v klášteře, kde alchymista proměnil olovo ve zlato, které potom rozdělil na čtyři kusy - jeden pro mnicha, který jim pomáhal, druhý pro alchymistu, třetí pro Santiaga a čtvrtý také pro Santiaga na zpáteční cestu. Od kláštera už Santiago pokračoval sám. Když došel k pyramidám, začal kopat poklad. Při kopání ho však okradli dva lupiči a před smrtí ho zachránila jen skutečnost, že ho považovali za blázna, když hledá poklad.
Jeden z lupičů se mu vysmál, že přesně na místě, kde kope, se mu kdysi zdál dvakrát stejný sen o pokladu v kostelíku v Andalusii, ale on svůj sen nenásledoval. Santiago tedy pochopí, že poklad na něj čeká doma.
U mnicha si cestou vyzvedl další kousek zlata, došel si pro poklad, cikánce dal desátek a vrátil se za Fátimou do oázy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Šujanová, 26.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­