ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Alchymista (10)

Román o španělském pastýři Santiagovi, jenž se vydal za svým snem o pokladu zakopaném u egyptských pyramid, napsal Paulo Coelho na motivy arabské pohádky O splněném snu ze sbírky Tisíce a jedné noci.
Hlavní hrdina se rozhodne riskovat své životní jistoty pro naplnění svého "osobního příběhu", o němž si lidé myslí, že buďto neexistuje, nebo ho nelze uskutečnit. Santiago se na své cestě učí rozpoznávat znamení, přes mnohé pochyby a obavy jde za svým cílem a pokaždé se mu jeho trpělivost vyplatí. Setkává se s dobrými, ale i zlými lidmi, poznává nové země i kultury. V pouštní oáze se seznámí s Alchymistou, jenž mu skrze duchovní hledání a poučení ukazuje moudrost světa.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2012 (5. vydání tamtéž). Z portugalského originálu O alquimista přeložila Pavla Lidmilová. Počet stran: 190. ISBN: 978-80-257-0684-8.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha vypráví o španělském pastýři Santiagovi, jemuž se zdálo, že najde poklad. Pastýř se vydá na cestu za svým osudem.

Po cestě potká mnoho zajímavých lidí - král ho naučí uvědomovat si význam znamení, které jej při jeho cestě za pokladem doprovází. Znamení ho dovedou až k egyptským pyramidám, kde potká Alchymistu. Ten jej naučí spoustu užitečných věcí a přejde s pastýřem poušť. U pyramid Santiaga okradou zloději a jeden se mu svěří, že se mu zdálo, že našel poklad v kostele ve Španělsku. Chlapcovi dojde, že tam před rokem spal se svým stádem, a tak se tam znovu vydává.

Nakonec opravdu poklad najde a vrátí se do oázy za dívkou, kterou miluje.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Knížka se odehrává v 19. století ve Španělsku a Africe.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hlavní postavou knihy je pastýř Santiago, jenž se narodil v malé španělské vesnici. Vystudoval na mnicha, ale chtěl objevovat svět, tak se stal pastýřem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila. Zaujalo mě, že je v ní mnoho mouder - například: "Celý vesmír se spojí, abychom naplnili svůj Osobní příběh."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adam, 06.10.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)