ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Alchymista (10)

Román o španělském pastýři Santiagovi, jenž se vydal za svým snem o pokladu zakopaném u egyptských pyramid, napsal Paulo Coelho na motivy arabské pohádky O splněném snu ze sbírky Tisíce a jedné noci.
Hlavní hrdina se rozhodne riskovat své životní jistoty pro naplnění svého "osobního příběhu", o němž si lidé myslí, že buďto neexistuje, nebo ho nelze uskutečnit. Santiago se na své cestě učí rozpoznávat znamení, přes mnohé pochyby a obavy jde za svým cílem a pokaždé se mu jeho trpělivost vyplatí. Setkává se s dobrými, ale i zlými lidmi, poznává nové země i kultury. V pouštní oáze se seznámí s Alchymistou, jenž mu skrze duchovní hledání a poučení ukazuje moudrost světa.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2012 (5. vydání tamtéž). Z portugalského originálu O alquimista přeložila Pavla Lidmilová. Počet stran: 190. ISBN: 978-80-257-0684-8.

STRUČNÝ DĚJ:

Kniha vypráví o španělském pastýři Santiagovi, jemuž se zdálo, že najde poklad. Pastýř se vydá na cestu za svým osudem.

Po cestě potká mnoho zajímavých lidí - král ho naučí uvědomovat si význam znamení, které jej při jeho cestě za pokladem doprovází. Znamení ho dovedou až k egyptským pyramidám, kde potká Alchymistu. Ten jej naučí spoustu užitečných věcí a přejde s pastýřem poušť. U pyramid Santiaga okradou zloději a jeden se mu svěří, že se mu zdálo, že našel poklad v kostele ve Španělsku. Chlapcovi dojde, že tam před rokem spal se svým stádem, a tak se tam znovu vydává.

Nakonec opravdu poklad najde a vrátí se do oázy za dívkou, kterou miluje.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Knížka se odehrává v 19. století ve Španělsku a Africe.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hlavní postavou knihy je pastýř Santiago, jenž se narodil v malé španělské vesnici. Vystudoval na mnicha, ale chtěl objevovat svět, tak se stal pastýřem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila. Zaujalo mě, že je v ní mnoho mouder - například: "Celý vesmír se spojí, abychom naplnili svůj Osobní příběh."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adam, 06.10.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­