ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

   
­­­­

Jedenáct minut (4)

Nekonvenční psychologický román proslulého brazilského autora o mladé prostitutce a o hledání lásky, ve které splývá tělo s duší.
Mladičká Maria z brazilského vnitrozemí vyrostla do krásy a nechala se zlákat na kariéru tanečnice ve Švýcarsku; nakonec se dobrovolně stává prostitutkou v ženevském podniku Copacabana. Do "práce" nosí však jenom tělo, myšlenky a srdce nechává na stránkách svého deníku a veškeré snahy soustřeďuje na jediný cíl: koupi farmy v rodné Brazílii, kam se chce vrátit. Přestože je muži zklamána, nepřestává hledat opravdovou, harmonickou lásku. V podobě mladého světoběžnického malíře se jí to nakonec skutečně podaří.
Román, v němž je tok vyprávění přerušován úryvky dívčina intimního deníku, působí neobyčejně autenticky, je nevšedním pohledem na vztah sexu a duševní lásky a autorovy příznivce jistě upoutá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2003 (1. vydání). Z portugalského originálu Onze minutos přeložila Lada Weissová. Počet stran: 200. ISBN: 80-7203-532-0.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Cílem knížky je odbourat předsudky o lásce. Láska se stala něčím zevšednělým a znehodnocovaným. Kniha hovoří o intenzivním vztahu těla a duše a o tom, jak dosáhnout pravých a nepředstíraných citů a harmonie vztahu k další osobě.

MÍSTO DĚJE:

Zpočátku Brazílie, pak Švýcarsko

HLAVNÍ POSTAVY:

Maria - zklamaná prostitutka, která se odmítá zamilovat; naivní
Ralf Hart - malíř; chce si k sobě najít spřízněnou duši, kterou později nachází v Marii

DĚJ:

Maria pochází z malé nudné vesnice, touží se dostat do hlavního města Brazílie. Našetří si peníze a vyráží na dovolenou do Rio de Janeira. Setkává se tam s mužem, jenž jí nabízí dobře placenou práci tanečnice ve Švýcarsku. V Ženevě však zjistí, že ji muž podvedl - práce vůbec není tak dobře placená a navíc je velmi omezující. A tak se rozhodne jít se podívat na známou ulici Rue de Berne, kde se uchází o práci prostitutky. Má jasně daná pravidla, která musí dodržovat a moc peněz si nevydělává.

Jednou si zajde na kávu do kavárny, kde se setká se známým malířem Ralfem Hartem, který v ní uviděl "světlo". Svěří se mu, kde pracuje a další den ji přijde navštívit do práce. Předplatil si ji na celý večer za tři zákazníky, a tak se Maria dozvěděla, že patří k těm exkluzivním. Tento večer byl pro Mariu neobvyklý. Celou dobu si s Ralfem pouze povídali.
Souběžně ale poznává ještě jednoho exkluzivního zákazníka, který ji zasvětí do světa bolesti, rozkoše a touhy, avšak postupem času se zamiluje do Ralfa a nechce přijímat již žádné další exkluzivní zákazníky.

Od přílety do Ženevy je plně rozhodnuta, že si zde ušetří na farmu, kterou si chce postavit po příjezdu zpět do rodných míst. Když už si myslí, že má našetřeno, rozhodne se ještě rozloučit s Ralfem, jenž je do ní též zamilovaný. Stráví společně krásný večer, kdy spolu mají první sex. Maria v ranních hodinách odjíždí na letiště a odlétá zpět do rodného města, přitom ale celou dobu doufá, že ji Ralf překvapí a přijde pro ni na letiště a poprosí ji, aby neodlétala. Nestane se tak...

Cestou domů měla ještě mezipřistání v Paříži, těší se, že si stihne prohlédnou město. Jenže při příletu do Paříže uvidí na letišti Ralfa Harta s kyticí v ruce, přičemž prohlásí "Vždycky tu bude Paříž." - hlášku z Mariina oblíbeného filmu...

KOMPOZIČNÍ A JAZYKOVÁ ANALÝZA:

Děj je členěn do kapitol, přičemž ve většině končí kapitola zápiskem z Mariina deníku, kniha se zabývá tematikou sexu a jeho úskalími, kniha je psána spisovnou češtinou, vyskytují se zde přirovnání, metafory, v zápiscích Marie jsou i nespisovné výrazy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: adelka1997, 30.05.2014

­­­­

Výpisek Jedenáct minut (4) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Jedenáct minut (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)