ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Jedenáct minut

Měl chuť říci: "A k tomu patříš i ty, proto se, prosím tě, nevydávej tou druhou cestou." Ale nesebral odvahu; místo toho mávl na taxík a požádal řidiče, ať je zaveze k jezeru, kde se procházeli v den, kdy se poznali, což se zdálo už věčností. Maria se tomu přání podivila, ale zůstala zticha, instinkt jí říkal, že může hodně ztratit, přestože její myšlenky se stále opájely tím, co zažila předchozí večer.
Ze své strnulosti se probrala, teprve když došli k zahradě ne břehu jezera; přestože bylo léto, noci už začínaly být chladné.
"Co tady budeme dělat?" zeptala se, když vystoupili. "Fouká, nachladím se."
"Hodně jsem přemýšlel o tom, co jsi řekla na nádraží. O bolesti a rozkoši. Zuj se."
Vzpomněla si, že o totéž ji kdysi požádal jeden z klientů a vzrušil ho pouhý pohled na její nohy. Třeba ještě není všem dobrodružstvím konec?
"Nachladím se," namítla.
"Udělej, co říkám," nedal se odbýt. "Nenachladíš se, když tu nezůstaneme dlouho. Věř mi, jako já věřím tobě."
Maria pochopila, že jí chce kdovíproč pomoci; snad proto, že on se už ze svého poháru hořkosti napil a domníval se, že stejné nebezpečí hrozí i jí. Nepotřebovala ničí pomoc; byla spokojena ve svém novém světě, kde trápení nepředstavovalo už žádný problém. Jenže pak si vzpomněla na Brazílii, na to, jak je složité najít partnera, s nímž by čelila tomuhle odlišnému světu, a protože Brazílie pro ni byla v životě to nejdůležitější, sundala si boty. Zem byla pokryta malými kamínky, které jí okamžitě roztrhaly punčochy, ale na tom nezáleželo, koupí si jiné.
"Svlékni si kabát."
Mohla říct "ne", ale protože si předchozí noci zvykla radovat se z toho, že říká "ano", pokračovala. Svlékla kabát a rozehřáté tělo nereagovalo na chlad okamžitě, ale pak jí pomalu začal vadit.
"Půjdeme a budeme si povídat."
"To nejde, na zemi je plno kamínků."
"Právě proto; chci, abys je cítila, aby ti působily bolest, aby tě zraňovaly, protože jsi stejně jako já poznala utrpení spojené s rozkoší, a tu zkušenost teď musím vyrvat z tvé duše."
Maria zatoužila říci: "Nemusíš, mně se to líbí." Ale místo toho pomalu vykročila, chodidla ji pálila, kvůli zimě i kvůli ostrým hrotům kamenů.
"S jednou výstavou jsem se dostal do Japonska, právě v době, kdy jsem byl zcela v moci toho, co jsi nazvala "utrpením, ponížením a velkou rozkoší." Tehdy jsem si myslel, že cesta zpátky neexistuje, že půjdu stále dál, a ze života mi nezbývalo víc než chuť trestat a být trestán.
Jako lidé se přece rodíme plni viny, bojíme se, když máme možnost být šťastni, a strašně si přejeme, aby druzí byli potrestáni, protože sami se cítíme neschopní, nespravedlivě poškozeni, nešťastni. Splácet své hříchy a smět trestat hříšníky - no, není to nádherné? Ano, je."
Maria kráčela, ale pro zimu a bolest jí bylo zatěžko soustředit se na jeho slova, přesto se o to snažila.
"Všiml jsem si, že máš otlačená zápěstí."
Pouta. Vzala si plno náramků, aby skryla skvrny; ale zkušené oči vědí, co hledat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sněhurka, 17.07.2008

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Paulo Coelho - Jedenáct minutMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­