ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Veronika se rozhodla zemřít (4)

Čtyřiadvacetiletá Veronika ztrácí chuť žít - připadá si v tom všedním stereotypu naprosto zbytečná a rozhodne se spáchat sebevraždu. Její rozhodnutí není náhlé - delší dobu se na svou smrt připravuje. Celý ten čas je překvapivě vnitřně vyrovnaná a klidná. Čtyři krabičky prášku na spaní ji ale na "druhou stranu" přivést nestačí.
Veronika je umístěna do psychiatrické léčebny ve Villete. Tamější doktor Igor využije situace pro svůj pokus a řekne Veronice, že byla delší dobu v kómatu a že její mozek utrpěl nevyléčitelné šoky. Zbývá jí prý maximálně týden života. Pomalé čekání na smrt je ale něco úplně jiného než to, co chtěla dívka. Veronika je vystrašená - v první chvíli se chce zabít znovu... Vzpamatuje se a ač se to zdá být neuvěřitelné, je opět vyrovnaná a klidná. Objevuje v sobě docela jiné osobnosti, které má ráda. Lituje svého činu, ale už je podle lékaře pozdě. Navazuje kontakt s ostatními "blázny", obzvláště se schizofrenikem Eduardem, do kterého se zamiluje. Pokusný léčebný postup doktora Igora, o kterém ví jen on sám, má nečekaný úspěch: uvědomění si smrti totiž přináší vůli žít nejenom Veronice, ale i pacientům, se kterými navázala vztah. Dívka je znovu schopná žít! Dr. Igor jí ale pravdu o jejím zdravotním stavu (že je naprosto v pořádku) říct nestihne - v den své údajné smrti odejde Veronika s Eduardem z léčebny, aby s ním strávila poslední chvíle svého života. Doktor má sice výčitky, že kvůli jeho nutné lži bude jeho pacientka žít nějakou dobu v nejistotě, že právě ten den je jejím posledním, že nebude žádné "zítra", ale na druhou stranu si uvědomuje, že do té doby, než Veronika zjistí pravdu o svém zdravotním stavu, pro ni bude každý den vzácnost a bude se ho snažit využít, jako by to měl být opravdu poslední den jejího života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Výpisek Veronika se rozhodla zemřít (4) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Veronika se rozhodla zemřít (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­