ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Jedenáct minut

Další z Coelhových knih je příběhem mladé brazilské vesničanky, toužící po štěstí a lásce.
Maria poznává již v dětství a pubertě zklamání z lásky, když neosloví vysněného chlapce, neumí líbat apod. Je tím zdrcena a touží po lepším životě.
Při jednom výletu do Rio de Janeira podepíše smlouvu s evropským agentem a začíná snít o pohádkovém životě v evropském městě a kariéře modelky. Předpoklady na to koneckonců má.
Po příjezdu do Ženevy však zjistí, že se nejedná o práci modelky, nýbrž prostitutky. Maria odmítá, ale nakonec se sama vydá hledat práci do jednoho z luxusních nočních klubů Copacabana s vidinou, že za rok odjede zpět do rodné Brazílie se spoustou peněz, koupí rodičům farmu, na které budou moci šťastně zestárnout a ona sama že si vezme obchodníka s látkami z jejich vesničky, který je do ní zamilovaný.
Proto začne tvrdě pracovat. Ženeva je jí cizí, ale brzy se svojí nevýslovnou pílí dopracuje k tomu, že hovoří plynule francouzsky a dívá se na věci s určitým nadhledem. Ostatní "kolegyně" ji považují za příliš velkou intelektuálku.
Maria se však cítí osamělá, nemá v tomto městě jediného přítele, kromě milé knihovnice, se kterou si ráda chodí popovídat.
Sex se zákazníky jí nic nepřináší, až do chvíle, než narazí na tzv. "exkluzivního zákazníka". Ten ji zasvětí do bolesti, rozkoše a touhy. A Marii se velice zalíbí kouzlo a tajemno sadomasochismu.
Téměř souběžně však náhodou v jedné kavárně potkává bohémského a známého malíře Ralfa Harta, který v ní nevidí jen prostitutku, kus zboží, ale dokáže vidět její vnitřní světlo. Zamiluje se do ní a ona do něj, i když si to nechce přiznat, protože čas odjezdu zpět do Brazílie s velkou sumou peněz pro zbývající klidný a spokojený život se blíží.
Ralf Hart ji zbaví potěšení z bolesti, kterému téměř propadla po noci s Terencem, "exkluzivním zákazníkem" a ona ho miluje ještě víc.
Nastává však den jejího odjezdu. Sbalí si své dva kufry, jede k Ralfovi a poprvé se pomilují. Ani jeden se nechtějí rozloučit.
Maria nasedá do letadla a loučí se s Ženevou, ve které strávila nejradostnější a zároveň nejsmutnější rok svého života.
Konec je poněkud kýčovitý - při mezipřistání v Paříži se na letišti objeví Ralf s kyticí červených růží, pronese větu z Mariina oblíbeného romantického filmu a ... zřejmě spolu žijí šťastně až do smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 12.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Jedenáct minutMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­