ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - 24.2.2004 - Eva, eva.klusova[zavinac]centrum.cz

Paolo Coelho se narodil roku 1947, studoval práva, psal divadelní hry, texty pro známé brazilské zpěváky, scénáře pro televizi a věnoval se novinařině. Žije v Riu de Janeiru.

Za svou literární činnost byl vyznamenán četnými zahraničními cenami a francouzský ministr kultury jej v roce 1996 jmenoval rytířem Řádu umění a literatury. Od roku 1997 je tento brazilský spisovatel zvláštním poradcem UNESCO pro projekt Cesty víry. Byl prvním nemuslimským autorem, který oficiálně navštívil Írán od vyhlášení islámské revoluce v roce 1979. V Brazílii založil Institut Paola Coelha na podporu chudých dětí a starších občanů.

Jeho knihy vyšly ve více než 140 zemích světa a byly přeloženy do 51 jazyků. Doposud bylo prodáno více než 31 milionů výtisků a zájem o jeho dílo mezi čtenáři nepolevuje... (informace z roku 2004)


ŽIVOTOPIS č.2 - 25.10.2013 - MirekH, MirdaHanzelka[zavinac]seznam.cz

Paulo Coelho se narodil roku 1947 v Riu de Janeiru. Jeho rodina byla nábožensky založená, ale synovy spisovatelské sklony nepodporovala. Na přání rodičů se Coelho přestal věnovat psaní a začal studovat právo, avšak brzy studia opustil a propadl drogové závislosti. Po problémech s policií kvůli levicovým textům k písním se Coelho vrátil ke katolické víře (podnikl i pouť do Santiaga de Compostela) a začal svoji spisovatelskou kariéru.

Po několika méně úspěšných dílech se mu podařilo prorazit s románem Alchymista, který se stal brzy bestsellerem. Celkem napsal přes třicet povídek a románů, z nichž se většina věnuje vztahu lidí k náboženství (Pátá hora), poukazuje na podobnosti mezi jednotlivými věroukami nebo se zabývá obecným hledáním životní cesty (Alef). Přestože častým autorovým zdrojem námětů Bible, jsou jeho díla z velké části přístupná i lidem bez teologického či filozofického vzdělání.

Jeho román Alchymista (O alquimista) byl poprvé vydán roku 1986 malým brazilským nakladatelstvím a zaznamenal pouze lokální úspěch. Coelho se ale nevzdal a prosadil svůj román u většího vydavatele. Ten se postupně stal jednou z nejprodávanějších knih vůbec (přes sto miliónů kopií) a byl přeložen do 71 jazyků (2011, nejpřekládanější žijící autor). Zajímavé také jistě je, že k největšímu rozšíření Alchymisty došlo pomocí tzv. peer-to-peer sdílení přes protokol BitTorrent, a to se souhlasem samotného autora (dokonce se na něm sám podílel).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekH, 25.10.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Paulo CoelhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­