ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - 24.2.2004 - Eva, eva.klusova[zavinac]centrum.cz

Paolo Coelho se narodil roku 1947, studoval práva, psal divadelní hry, texty pro známé brazilské zpěváky, scénáře pro televizi a věnoval se novinařině. Žije v Riu de Janeiru.

Za svou literární činnost byl vyznamenán četnými zahraničními cenami a francouzský ministr kultury jej v roce 1996 jmenoval rytířem Řádu umění a literatury. Od roku 1997 je tento brazilský spisovatel zvláštním poradcem UNESCO pro projekt Cesty víry. Byl prvním nemuslimským autorem, který oficiálně navštívil Írán od vyhlášení islámské revoluce v roce 1979. V Brazílii založil Institut Paola Coelha na podporu chudých dětí a starších občanů.

Jeho knihy vyšly ve více než 140 zemích světa a byly přeloženy do 51 jazyků. Doposud bylo prodáno více než 31 milionů výtisků a zájem o jeho dílo mezi čtenáři nepolevuje... (informace z roku 2004)


ŽIVOTOPIS č.2 - 25.10.2013 - MirekH, MirdaHanzelka[zavinac]seznam.cz

Paulo Coelho se narodil roku 1947 v Riu de Janeiru. Jeho rodina byla nábožensky založená, ale synovy spisovatelské sklony nepodporovala. Na přání rodičů se Coelho přestal věnovat psaní a začal studovat právo, avšak brzy studia opustil a propadl drogové závislosti. Po problémech s policií kvůli levicovým textům k písním se Coelho vrátil ke katolické víře (podnikl i pouť do Santiaga de Compostela) a začal svoji spisovatelskou kariéru.

Po několika méně úspěšných dílech se mu podařilo prorazit s románem Alchymista, který se stal brzy bestsellerem. Celkem napsal přes třicet povídek a románů, z nichž se většina věnuje vztahu lidí k náboženství (Pátá hora), poukazuje na podobnosti mezi jednotlivými věroukami nebo se zabývá obecným hledáním životní cesty (Alef). Přestože častým autorovým zdrojem námětů Bible, jsou jeho díla z velké části přístupná i lidem bez teologického či filozofického vzdělání.

Jeho román Alchymista (O alquimista) byl poprvé vydán roku 1986 malým brazilským nakladatelstvím a zaznamenal pouze lokální úspěch. Coelho se ale nevzdal a prosadil svůj román u většího vydavatele. Ten se postupně stal jednou z nejprodávanějších knih vůbec (přes sto miliónů kopií) a byl přeložen do 71 jazyků (2011, nejpřekládanější žijící autor). Zajímavé také jistě je, že k největšímu rozšíření Alchymisty došlo pomocí tzv. peer-to-peer sdílení přes protokol BitTorrent, a to se souhlasem samotného autora (dokonce se na něm sám podílel).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekH, 25.10.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Paulo CoelhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)