ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

   
­­­­

Záhir (3)

- silně autobiografický román odehrávající se převážně ve Francii

Známý spisovatel a válečná zpravodajka, oba úspěšní ve své profesi, žijí v Paříži v nekonvenčním manželství. Jednoho dne žena zmizí. Šlo o vraždu, únos, útěk? Spisovatel je odhodlán ji - svůj "Záhir" - najít. Jeho pátrání jej zavede do nejvzdálenějších končin světa, ale zároveň i do vlastního nitra. Paulo Coelho ve svém románu zkoumá, co dnes znamená pro muže a ženu společný život a jak nerezignovat na riziko a dobrodružné hledání "osobního příběhu".

HLAVNÍ POSTAVY:

slavný spisovatel (dále Paulo)
Esther - spisovatelova manželka
Marie - spisovatelova milenka
Michail - kazašský mladík, vizionář

DĚJ:

Jednoho z nejslavnějších světových spisovatelů současnosti opustila manželka. Esther se ztratila náhle, bez vysvětlení a zdánlivě bezdůvodně. Paulo je z toho zmatený, zklamaný, naprosto nechápe proč. Navíc je vše okolo tohoto náhlého zmizení medializované.
Paulo se rozhodne zjistit důvody, proč ho žena opustila. Začne pátrat v minulosti, vzpomíná na rozhovory, které spolu vedli. Dochází mu, jak moc velký vliv na něho měla, jak ho "donutila" napsat jeho první knihu, že mu vlastně pomohla se realizovat. Zjišťuje, že byl zahleděn do sebe. Ve chvíli, kdy chtěla Esther realizovat sama sebe a jet dělat zpravodajku do války, byl proti. Nechápal její potřebu dělat to, co cítí jako správné. Vzpomněl si, že se Esther často zmiňovala o jistém Michailovi, se kterým se ve válce setkala. Nabyl přesvědčení, že odešla žít někam s ním.
Spisovatel začal hledat útěchu v náručích jiných žen. Po nějaké době začal žít s herečkou Marií. Asi ji i miloval, ale nikdy nedokázal zapomenout na Esther. Esther se pro něho stala Záhirem.
Záhir je pojem islámské tradice označující bytosti nebo věci, na něž nelze zapomenout. Plně naplňují život, jsou v každé minutě myšlení, neustále všude.
I Marie měla svůj Záhir - byla zamilovaná do svého bývalého souseda, který byl ale ženatý. Záhiru se ale celkem úspěšně zbavila.
Marie se snaží Paulovi pomoci. Přinutí ho, aby znovu prozkoumal minulost a zjistil, kde se stala chyba. Paulo tak napíše další velmi úspěšnou knihu: Čas roztrhávání a čas sešívání. Na čas se tak svého Záhiru zbaví, nechá ho v knize.
Na jedné autogramiádě se ale Záhir vrací. Na autogramiádu přichází záhadný Michail. Poví autorovi pouze to, že Esther je v pořádku. Paulo tedy zve Michaila na večeři a snaží se od něho zjistit, kde Esther je.
Michail mu to ale nechce říci. Opět přiměje spisovatele vzpomínat a přemýšlet PROČ. Michail mu totiž řekne, že ho Esther neopustila, že ho asi určitě stále miluje, jen musela na čas odejít.
Paulo se začne s Michailem stýkat častěji. Zjišťuje, že mladý Kazach je členem seskupení lidí, jakési sekty, jež uctívá energii lásky. S jejich pomocí odhalí pravé důvody Estheřina odchodu, zjišťuje, že ji vlastně vůbec neznal, že měl, co nevěděl, že má. Dozvídá se o útržcích zkrvavené látky, kterou Esther rozdává lidem, kteří podle všeho pochopili a umějí šířit energii lásky. Esther o to požádal nějaký voják těsně před tím, než zemřel.
Michail je epileptik. Ve svých epileptických záchvatech k němu promlouvají hlasy, které on naprosto následuje. Neustále spisovateli tvrdí, že mu nemohou říci, kde Esther je, protože to hlas nechce. Nicméně se Paulovi nakonec podaří Michaila přesvědčit, aby mu přinesl její adresu. V den, kdy k tomu má dojít, jde Paulo na oběd, kde ho cestou srazí auto. To si vyloží jako znamení, že ještě skutečně nenadešel čas jít hledat Esther. Tváří v tvář smrti se Záhiru zbaví. Zbavuje se ho čím dál víc, objevil velmi účinný a osvobozující způsob jak se zbavovat své osobní historie. Postupně se odpoutává od své minulosti a odpouští si.
Obálka s adresou mu zůstává ještě dlouho ležet na stole.
Více se sblíží s Michailem, začíná chápat jejich teorii o energii lásky. Nakonec on i Michail dospějí k názoru, že nadešel čas, aby se vydal za Esther.
Esther byla celou dobu v Michailově rodné vesnici. Ona, která mluví několika cizími jazyky a která studovala několik univerzit, se zde živí pletením koberců.
Na závěr se oba vrací do Francie a Esther dává svému muži krvavý útržek látky...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ERa, 13.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Záhir (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)