ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Poutník: mágův deník

"Tak co, jaký byl přechod Pyrenejí?" zeptal se nakonec.
"Moc pěkný," odpověděl jsem stručně, abych nezdržoval dalšími řečmi.
"Musel být opravdu moc pěkný, když jsme potřebovali šest dní na to, co se dalo ujít za jeden."
Nechtěl jsem mu věřit. Vzal mapu a ukázal mi vzdálenost: 17 kilometrů. I kdybychom kvůli výstupům a sestupům šli pomalu, zvládli bychom to za šest hodin.
"Ty jdeš tak slepě za svým mečem, že zapomínáš na něco důležitějšího: je třeba dávat pozor na samu cestu. Tak usilovně myslíš na Santiago - které odsud nemůžeš vidět -, že sis nevšiml, jak některými místy procházíme čtyřikrát nebo pětkrát, jenže z různých stran."
Teprve při těchto slovech jsem si uvědomil, že Itchasheguy - nejvyšší horu téhle oblasti - jsem měl někdy vpravo, a jindy zase vlevo. A přestože jsem si toho v té chvíli všiml, nevyvodil jsem si z toho jediný možný závěr: že se mnohokrát vracíme.
"Stačilo, abychvolil různé trasy a využíval pašerácké lesní stezky. Ale i tak sis toho měl všímat.
Pro tebe totiž neexistoval proces putování, toužil jsi pouze dojít."
"A co kdybych si toho všiml?"
"Stejně bychom šli sedm dní, protože tak to stanoví praktiky RAM. Ale alespoň bys z těch Pyrenejí měl něco víc."
Tak mě to překvapilo, že jsem pozapomněl na chlad a na blízké městečko.
"Když člověk putuje k nějakému cíli," řekl Petrus, "je velice důležité, abys sledoval cestu. Právě cesta nás vždycky učí, jak nejlépe dojít, a obohacuje nás, když se jí ubíráme. Srovnal bych to s pohlavním aktem, při němž intenzitu orgasmu určuje milostná předehra. To ví každý.

Cvičení rychlosti
Kráčej po dobu dvaceti minut poloviční rychlostí, než jsi zvyklý. Věnuj pozornost každé maličkosti, všem lidem i krajině kolem sebe. Nejvhodnější doba k tomuto cvičení je po obědě.
Cvičení opakuj po sedm dní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Drechslerová, 09.04.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Paulo Coelho - Poutník: mágův deník







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­