ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Pátá hora

Vtom zavál vítr a Eliáš uslyšel hlas svého anděla:
"Počínal sis dobře, Eliáši. Bůh přijal tvůj boj."
Eliášovi se zalily oči slzami a on poklekl a políbil vyprahlou půdu údolí.
"Děkuji ti, žes přišel, protože mě stále trápí pochybnost: není hřích to, co činím?"
Anděl pravil: "Uráží bojovník svého učitele, když s ním zápasí?"
"Ne, je to jediná možnost, jak se naučit správnému způsobu boje."
"Pokračuj tedy, dokud tě Pán nepovolá zpět do Izraele," řekl anděl. "Vstaň a dokazuj dál, že tvůj boj má smysl, protože jsi dokázal překonat proud Nevyhnutelného. Mnozí se přes něj plaví a ztroskotají; jiné zase proud strhne do míst, jež jim nebyla určena. Ty ses však s přeplavbou důstojně vyrovnal, dokázal jsi udržet směr své lodi a bolest se snažíš přetvořit v čin."
"Škoda, že jsi slepý," řekl Eliáš. "Jinak bys viděl, jak z práce sirotků, vdov a starců znovu povstává město. Brzy bude zase všechno jako dřív."
"Doufám, že ne," pravil anděl. "Zaplatili ostatně vysokou cenu za to, aby se jejich životy změnily."
Eliáš se usmál. Anděl má pravdu.
"Doufám, že se zachováš jako člověk, před nímž stojí jeho druhá příležitost: nedopusť se znovu téže chyby. Nikdy nezapomeň na smysl svého života."
"Nezapomenu," odpověděl Eliáš, celý šťastný, že se anděl vrátil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Drechslerová, 09.04.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Paulo Coelho - Pátá horaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­