ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Pátá hora

Z port. orig.: A Quinta Montanha
1. vydání: Editora obetiva LTDA, Rio de Janeiro
Přeložila: Pavla Lidmilová

DĚJ:

Kniha vypráví příběh proroka Eliáše. Narodil se v Izraeli a už odmalička rozmlouval s Andělem Páně. Stal se truhlářem a jednoho dne v dílně se mu zjevil Bůh a vyzval ho, aby řekl králi, který se oženil se sidonskou princeznou Jezabel, jež vyznávala boha Baala, že v Izraeli nezaprší, dokud se tam nevrátí víra v Hospodina. Eliáš úkol splní, ale Jezabel nechá popravit všechny proroky, kteří se neobrátí na víru v Baala. Eliáš má být popraven. Hospodin mu však pomůže utéci, živí ho v poušti a nakonec jej pošle k vdově do Libanonského Akbaru. Eliáš je v Akbaru nejprve považován za prokletí, ale po té, co vystoupí na Pátou horu, kde mají mít sídlo Libanonští bohové a vzkřísí z mrtvých vdovčina syna, stane se v Akbaru váženým obyvatelem a poradcem vládce. Kněží a velitel vojsk však chtějí rozpoutat válku s Asyrskými vojsky, která se scházejí u vchodu do města. Vládce i Eliáš jsou proti, ale knězi, který se bojí používání a rozšíření písma z Byblu, se nakonec podaří konflikt vyprovokovat a Asyřané město zničí. Při útoku zabijí vdovu, do které se Eliáš zatím zamiloval. Eliáš se stará o jejího syna a svádí boj s Bohem – zničené město s pomocí zbylých vdov, starců a dětí znovu obnoví a navrátí mu bývalou obchodní důležitost. Pak se s bohem opět udobří a Hospodin jej povolá zpět do Izraele, kde s jeho pomocí Eliáš obrátí své krajany zpět k pravé víře.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, protože je to krásný příběh o životních vzestupech a pádech proroka, jeho pochybách o Bohu, jeho poslušnosti, utrpení i štěstí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 26.02.2004

   
­­­­

Výpisek Pátá hora ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Pátá horaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­