ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

   
­­­­

Pátá hora (2)

Mladý prorok Eliáš, který se živil jako tesař, se dostává do role psance. Když se libanonská princezna Jezabel vdala za izraelského krále Achaba, přeneslo se do oblasti Izraele také cizí náboženství, ale andělé mu raději poradili, aby odešel ze země.
Odešel tedy na kraj pouště, kde se seznámil a povídal si s havranem. Potom se mu zjevil anděl Páně a předpověděl, že má odejít do města Akbar, že se jej tam ujme vdova, která má jediného syna.
Opravdu se tak stalo. Ze začátku byl sice považován jako přítěž, ale potom se to trochu změnilo. Polovina obyvatelstva ho měla ráda, polovina ne. Když se pak začala asyrská vojska hromadit před branami města, stal se z Eliáše jakýsi rádce vůdce města.
Mnoho věcí ve městě nedopadlo podle očekávání a tak se všechny tyto špatnosti často sváděli na mladého proroka.
Jednu noc Asyřané zaútočili na Akbar a dobili ho. Pod troskami zahynula žena, která se o něj ze začátku starala a kterou nade vše miloval. Zůstal mu její syn, o kterého se staral. Byl nešťastný, začal nenávidět Hospodina a chtěl se vrátit do Izraele, ale anděl mu to nedovolil. Sesbíral tedy zbylé obyvatele Akbaru a začali všichni holýma rukama spravovat město. Nakonec bylo krásnější, než kdy předtím, a všichni oslavovali nového vůdce, Eliáše. Nyní byl znovu šťastný a už nechtěl město opustit. Ale anděl mu pověděl, že právě teď je vhodná doba na návrat do Izraele a pomáhat lidem tam. Tak musel Eliáš se smutkem na tváři odejít tam, kde jej lidé potřebovali.
V této knize se často pojednávalo o Bohu, Hospodinovi a byla velmi nábožensky laděna, přesto v ní nechyběla láska, nenávist a spravedlnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajuli, 08.06.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Pátá hora (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)