ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Pátá hora (3)

Izraelec Eliáš slýchává už jako malý chlapec Hospodinův hlas. Na přání rodičů mu ale nevěnuje pozornost a vyučí se schopným truhlářem. V dospělosti se ale hlas ozve znovu. Izraelský vládce Achab se oženil s překrásnou Libanonkou Jezabel, která ho natolik okouzlila, že na její přání místo Hospodina přikázal uctívání libanonského božstva v čele s Baalem. Eliáš má od Hospodina nakázáno jít za Achabem a vyřídit poselství, že dokud bude v Izraeli uctíván Baal, nespadne na zem ani kapka deště. To velmi rozzlobí Jezabel a nařídí zabít všechny izraelské proroky. Eliášovi se podaří utéct. Myslí jen a jen na to, jak se pomstít Jezabel. Ukryje se ve Fénicii, ve městě Akbar, kde ho u sebe nechá vdova po té, co jí zázrakem vrátí syna ze spárů smrti. Zamilují se do sebe. Z Eliáše se stane uznávaný rádce fénického panovníka. Město je ale pomalu obkličováno asyrskými bojovníky. Fénický panovník je zastáncem míru, proto očekává, že asyrská vojska přes Akbar pouze přejdou. Původní plán Asyřanů takový byl, ale nakonec je město doslova srovnané se zemí. Žena, kterou Eliáš miloval, zemře a on se musí postarat o malého chlapce. Eliáš ztrácí víru v Boha, protože mu vzal milovaného člověka a odmítá poslouchat hlas strážného anděla. Hlasy ustanou. Ztráta matky je pro malého chlapce velmi bolestná. Eliáš musí znovu naučit sebe i jeho žít. Sám začne odklízet mrtvoly z náměstí, strhle s sebou ostatní obyvatele města, kteří nemohli z nějakého důvodu utéct a učí je žít. Společně staví zbořené domy, upravují město do původního stavu a večer se scházejí, aby si pohovořili o proběhlém dnu. Přesto jsou si vědomi, že se Asyřané vrátí a město jim bude muset být předáno. Stane se tak a Eliáš se znovu usmiřuje s Bohem a vrací se do Izraele. Vyzve Jezabel, aby společně požádali božstva o souboj - vítězný Bůh bude uctíván v celé zemi. Hospodin učiní zázrak a zemi se navrací déšť. Eliáš dá pobít proroky, kteří zradili Hospodina. Jezabel spáchá sebevraždu a Achab je zabit Syřany. Eliáš dokázal sílu jediného Boha - Hospodina - a utvrdil si svou víru v něj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Pátá hora (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­