ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Ďábel a slečna Chantal

Z portugalského originálu: O Demonio e a Drta. Prym
1. vydání: Editora Objetiva Ltda., Rio de Janeiro, 2000
Přeložily: Marie Havlíková a Pavla Lidmilová

DĚJ:

Na prahu jednoho z prvních domů v malém horském městečku Viscosu sedává již několik let stará vdova Berta a očekává příchod ďábla tak, jak jí ho popisuje duch jejího zesnulého manžela. Jednoho dne vidí do města přicházet neznámého muže - cizince a ví, že je to On. Cizinec, někdejší bohatý továrník, jehož rodina zemřela při únosu, se seznamuje se servírkou Chantal Prymovou a zasvěcuje ji do svého plánu. Snaží se zjistit, jestli je lidská podstata zlá, nebo dobrá. Ukáže Chantal deset zlatých cihel, jež posléze schová někde v lese a jednu zakope na místě, které zná jen on a Chantal. Dívka má seznámit obyvatele Viscosu s jeho nabídkou. Pokud do sedmi dnů někdo v městečku zemře, dostanou jeho obyvatelé oněch deset cihel. Když lidé nabídku přijmou a zavraždí kohokoli ze svého okolí a chudá servírka si odnese schovanou cihlu, i když ví, že je cizincova, a dopustí se tak krádeže, usoudí "ďábel", že lidská podstata je špatná. Když obyvatelé odmítnou a Chantal jej okrade nebo naopak, usoudí, že jsou lidé dobří i zlí. A pokud všichni odolají pokušení, což je podle cizince nejnepravděpodobnější možnost, uvěří, že lidské jádro je dobré. Cizinec se tak snaží zjistit, zda bylo nutné, aby jeho rodina zemřela.
Chantal nejprve váhá, jestli má vůbec obyvatelům povědět o zákeřné nabídce a nedává jí to spát. Nakonec se tedy rozhodne, že je o nabídce zpraví a rozhodnutí nechá na nich.
Lidé z města jsou nejprve nabídkou rozhořčeni a chtějí vyhnat cizince i s Chantal, ale když se jim návrh rozleží v hlavě, začnou přemýšlet, koho se zbavit. Nejprve je napadne samotná Chantal, ale z obavy, že ona jediná snad ví, kde je zlato ukryto, ji nechají žít. Volba nakonec padne na starou Bertu, která nemá rodinu ani práci, tudíž je pro městečko "postradatelná".
Večer ubohou Bertu, jež stále věří, že ji zachrání její mrtvý manžel, uspí a odnesou za město, kde se sejdou všichni lidé. Každý muž má v rukou pušku, ale jen jediná z nich není nabitá - to proto, aby si každý z mužů mohl říkat, že to byla určitě ta jeho a on tedy není vrahem. Vystřelit mají všichni najednou. Avšak těsně před popravou se o slovo přihlásí Chantal, která s vraždou nesouhlasí a přesvědčí obyvatele, že cizincova nabídka je neproveditelná a město peníze nezíská tak jako tak. Obyvatele města tedy nakonec od vraždy upustí a Chantal získá zlatý poklad pro sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, protože i když je psána jako taková pohádka, ukrývají se v ní zajímavé otázky o lidské podstatě a otázky dobra a zla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 25.02.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Ďábel a slečna ChantalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­