ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

­­­­

Záhir

Podle spisovatele Jorge Luise Borgise je víra v Záhir islámského původu a vznikla pravděpodobně v osmnáctém století. Záhir znamená v arabštině viditelný, přítomný, neunikající pozornosti. Něco nebo někdo, co hned po prvním kontaktu postupně natolik ovládne naši mysl, že se nedokážeme soustředit na nic jiného. To lze považovat za svatost nebo za šílenství.

Nový dílo známého brazilského spisovatele Paula Coelha je bilanční, značně autobiografický román, v němž se do popředí dostává nejen milostný vztah dvojice, který v určitém okamžiku manželství ustrnul, ale i jejich rušný osobní a profesionální život, z něhož však vymizelo hledání a potřeba změny. Je to poutavý příběh jedné cesty, neodbytné touhy nejen znovu získat ztracenou lásku, ale pochopit ji rovněž v souvislosti s manželstvím, svobodou a osobními ambicemi.

Známý spisovatel a válečná zpravodajka, oba úspěšní ve své profesi, žijí v Paříži v nekonvenčním manželství. Jednoho dne žena zmizí. Šlo o vraždu, únos, útěk? Spisovatel je odhodlán jít svůj "Záhir" najít.
Má milenku Marii, která ho miluje, ale spisovatel miluje svoji ženu Esther a chce za ní jít kamkoliv. Seznámí se s mužem z Kazachstánu, který má již odmalička vidiny dívenky v bílých šatech, ač to ostatní lidé považují za epileptické záchvaty. S tímto mužem, Michailem, se Esther dost sblížila, oba totiž poutá poselství šířit Energii lásky, on ji odvedl do stepi v Kazachstánu, do svého rodiště.
Pátrání spisovatele po Esther jej zavede do nejvzdálenějších končin světa, ale zároveň i do vlastního nitra. Nakonec, když přijde pravý čas, ji objeví. Jak předčítá ve stepi místním ženám z jeho knihy Čas roztrhávání a čas sešívání, která pojednává o jejich manželství... Dojme ho to.
Esther se s ním nakonec vrací domů a vyvrcholením knihy je ten okamžik, kdy mu dá, stejně jako pár lidem před ním, kousek zakrvavené košile jednoho mrtvého vojáka, který ji na smrtelné posteli požádal, aby jeho košili roztrhala, a útržky dala lidem, kteří jsou schopni šířit Energii lásky.
Román zkoumá, co dnes znamená pro muže a ženu společný život, a jak nerezignovat na riziko a dobrodružné hledání "osobního příběhu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 29.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - ZáhirMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­