ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coelho Paulo (*24.08.1947)

   
­­­­

Alchymista (2)

Vydalo: Argo, 1999

DĚJ:

Hlavním hrdinou této knihy je mladý pastýř ovcí Santiago, který se měl stát knězem, ale odešel ze semináře a místo toho se rozhodl prozkoumat se svými ovcemi Andalusii ve Španělsku. Jednoho dne měl sen o pokladu, který na něj čeká u egyptských pyramid. Prodal stádo a vydal se za svým Osobním příběhem. Při cestě Afrikou potkal moudrého krále Melchisedecha a ten mu dal dva kameny, které mu měly pomoct při rozhodování se (urim = ano, thumin = ne). Mudrc nebyl jediný, kdo Santiagovi pomohl k uskutečnění jeho cesty.
V saharské oáze Al-Fajjúm potkal moudrého Alchymistu, který mu pomohl splnit jeho poslání a který ho také naučil, jak porozumět poušti. Když Santiago došel až k pyramidám, začal hledat svůj poklad. Vysmál se mu jeden Arab, že měl také sen o pokladu v daleké Andalusii, ale že není takový blázen, aby se za snem hnal jako on. Santiago tedy nakonec našel poklad ve své rodné zemi, ale cesta, kterou musel kvůli tomuto poznání absolvovat, mu ani tak nepřipadala zbytečná => musíme si všímat znamení a mít vždycky na paměti, co chceme.
Santiago se vrátil s pokladem do oázy, kde na něj čekala Fátima, do níž se při svém putování zamiloval.

MYŠLENKY:

  • Člověk pořád nachází nové přátele, a přitom s nimi nemusí být každý den. Když ale vidíme stále stejné lidi, stanou se nakonec součástí našeho života. A jen co k tomu dojde, chtějí nám do toho života také mluvit. Pokud se nechováme podle jejich představ, tak se zlobí. Všichni totiž vědí naprosto přesně, jak se mají chovat a jak mají žít ti druzí.
  • Člověk si může zvolit svůj Osud.
  • Nikdy neupouštěj od svých snů. Sleduj znamení.
  • Měj vždycky na paměti, co chceš.
  • Člověk má vždycky podmínky k tomu, aby udělal to, o čem sní.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi mě zaujaly především myšlenky o životě a různá moudra samotného Alchymisty Melchisedecha. Líbilo se mi to.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Paulo Coelho - Alchymista (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­