ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (můj pohled)

První co musíme udělat, abychom si mohli něco vzít z téhle všeobecně známé a už lehce zprofanované básně, je číst pozorně a třeba několikrát jednu pasáž. Možná se to jeví jako hloupá technická připomínka, ale dělalo mi problémy soustředit se na text plný archaismů a básnických výrazů, ale když jsem se dokázal plně soustředit na celou báseň slovo od slova, potom teprve jsem měl z básně ten pravý požitek.

Máchův Máj je báseň ryze romantická. Nechtěl bych zabíhat do strohých frází o romantických znacích, ale Máj je přímo reklama (pokud můžeme toto slovo pro umělecké dílo použít) na romantismus. Hlavní postava je loupežník, král lesů, nešťastně zamilovaný a otcem vyhnaný, z něšťastné lásky vraždící. Opravdu působivě jsou vykreslené pocity odsouzeného v poslední večer jeho života. Při pozorném přečtení na nás sálá napětí mezi jeho láskou k životu, k nespoutané přírodě a i ke své vlasti a jeho lidskými problémy, nutností zemřít a pykat za vraždu způsobenou vášnivou láskou. To vše je ryze romantické. Můžeme si oprávněně klást otázky, proč vraždí a vystavuje se tak trestu smrti, když tak miluje život, ale to nemůžeme chtít po romantickém hrdinovi, který žije svůj život naplno, beze zbytku a bez přemýšlení. Přiznejme si, že romantismus je přese všechnu svou krásu do jisté míry póza. Póza v tom smyslu, že hrdina zná pouze city, ne rozum. Ale protože city k člověku patří, je romantismus svým způsobem pravdivý, jen neukazuje plnou realitu.
Máj je ale každopádně romantismus brilantní. Největší důležitost má v básni asi popis přírody. Mácha se ho ujímá velmi pěkně a je vidět, že si může dovolit stavět celou báseň v podstatě na popisu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jak, 18.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (můj pohled)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)