ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (21)

Karel Hynek Mácha se řadí mezi nejvýznamnější představitele českého romantismu. Vystudoval filozofii a práva. Byl též zručný malíř a herec ochotnického divadla. Rád cestoval, pěšky se dostal až do Itálie. Přitahovaly ho opuštěné zříceniny, divoká příroda a vše tajemné. Zemřel, když mu bylo pouhých 26 let.
Jeho nejslavnějším dílem je romantická báseň Máj. Po jeho smrti vyšel román Cikáni a povídka Márinka.
Báseň Máj věnoval Mácha panu Hynku Kommovi. Ten byl pekařský mistr z Malé Strany v Praze, byl velkým vlastencem. Báseň daroval právě jemu patrně z rodinných důvodů. Máchův otec byl s Kommem v obchodním jednání.

Byl pozdní večer - první máj -
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

Těmito slovy začíná Máchovo slavné dílo. A mottem toho díla je: "Dalekáť cesta má! Marné volání!" Toto motto vyjadřuje básníkův postoj k životu. Na jedné straně touží po svobodě a lásce a na druhé straně má pochyby, zda se tohle může naplnit.
Básník v úvodu popisuje krásu jarní přírody, která svádí mladé lidi k lásce. Děj se odehrává v kraji kolem Bezdězu v severních Čechách - dnešní Máchovo jezero.
V předvečer prvního máje sedí Jarmila na břehu jezera a vyčkává na svého milého Viléma. Z člunu, který sleduje, však Vilém nepřichází, ale přichází jeho přítel. Sděluje Jarmile, že Vilém bude příštího dne popraven pro zavraždění svého otce, kterého však neznal. Vilém byl v mládí vyhnán otcem z domova, dal se mezi loupežníky a zabil svůdce své milé, netušil však, že je to jeho otec.
Vilém je ve vězení a přemýšlí o svém životě. Venku se chystají duchové na místě popravy, aby mezi sebe přivítali duši odsouzeného. Ráno z města vychází průvod vojska s odsouzeným. Když Vilém stojí na popravišti, rozhlíží se naposledy po krásné krajině a loučí se se všemi. Byl sťat a jeho kusy těla byly potom vpleteny na kůl. Opuštěná skupina loupežníků pro něho velmi truchlí.
Po letech se básník vrací tímto krajem a zastavil se na místě popravy Viléma. Lituje jeho ztraceného života a srovnává svůj život se životem Viléma. I básník byl životem a láskou zklamán.

Mě toto dílo příliš nezaujalo, musela jsem ho číst vícekrát, abych vůbec pochopila děj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (21)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­