ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (31)

  • lyrickoepická básnická skladba se čtyřmi zpěvy a dvěma intermezzy

Stěžejní dílo našeho nejvýznamnějšího romantického básníka je lyrickoepickou básní, označovanou jako erbovní báseň novodobé české poezie.

STRUČNÝ ROZBOR:

Tematické okruhy: májová příroda, láska
Časté motivy: smrt, láska, smysl života
Verš: jamb
Rým: střídavý, obkročný, sdružený
Rytmus: pravidelný, střídání krátkých a dlouhých slabik
Jazyk: spisovný, srozumitelný, opakování slov, hlásek a veršů
Obrazná pojmenování: mnoho metafor (bledá tvář luny), řetězce oxymór (zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk), metonymie (hrdliččin zval ku lásce hlas)

DĚJ:

Večer prvního máje sedí na břehu jezera Jarmila a vyhlíží člun s Vilémem. Člun se rychle blíží a dívka padá milému na krk, ale pak zjistí, že to je jen jeho přítel nesoucí zprávu o Vilémově popravě. Vilém bude příštího dne popraven za vraždu svého otce, jehož neznal. Když Viléma v mládí otec vyhodil z domu, dal se Vilém mezi loupežníky, a pak - jako "strašný lesů pán" - zabil svého otce, protože mu svedl Jarmilu. Vilémův přítel po předání zprávy zase odejde. Jarmila se v zoufalství vrhá ze skály do jezera. Vilém je ve vězení a uvědomuje si, že je to jeho poslední noc v životě a očekává s hrůzou následující den. Přemýšlí o smrti a posmrtném životě a děsí se ho. Do těžkých chmurných myšlenek zapadne na okamžik jasným paprskem vzpomínka na milenku. Vilém také vzpomíná na své mládí a minulost. Jednoho strážníka zajímalo, co vězeň dělá a přišel si ho poslechnout. Poté, co slyšel Vilémovu samomluvu, se už nikdy neusmál. Duchové se mezitím chystají, až mezi sebe přivítají Viléma. Celá příroda mluví o tom, co mu přichystá na uvítanou. Opuštěná tlupa loupežníků truchlí v lese pro svého pána. S ranním sluncem se probouzí radostně celá příroda a z města vychází průvod vojska s odsouzencem. Odsouzenec naposledy pozdravuje matku zemi a loučí se. Pak je sťat a jeho tělo je lámáno na kole. Po letech cestuje Karel Hynek Mácha tímto krásným krajem a jeho kůň se zastaví na místě, kde byl Vilém popraven. Básník se ptá na Vilémův osud a lituje jeho ztraceného života. Ztotožňuje se s Vilémem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 19.05.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37), Máj (38)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9), Máj (stručný rozbor) (10)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2), Básně rozličné (3)
-Bratři (Dramatické zlomky)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Korespondence Máchova
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (31)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­