ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Cikáni (3)

Vysoko v horách stála malá chaloupka. Byla to vesnická hospůdka. Bydleli v ní tři lidé. První byl 70letý stařec, Žid. Měl dceru, Leu. Každodenním hostem v této hospůdce byl starý, vysloužilý voják Bárta. Ten každému vyprávěl o francouzské válce, ale mnoho věcí si přimyslel. Jednou byl Bárta zase zabrán do vyprávění, ale vyrušili ho svým příchodem dva cikáni. První byl mladý a hezký, druhý byl o mnoho starší. Lea ihned přiběhla z chaloupky, aby oba pohostila. Hned na první pohled se do mladého cikána zamilovala a on do ní. Na noc šel mladý cikán spát do lesa, do skalní kotliny. Najednou slyší hlasy. Do kotliny přichází stará žena, na sobě má roztrhané šaty a obličej má celý poškrábaný. Lidé o ní říkají, že je bláznivá. Žena si vlezla do kotliny. Mladému cikánovi připadalo, že ji odněkud zná. Hned další den se vyptává Bárty, co je to za ženu. Bárta mu prozradí, že je to bývalá hospodská - Angelina. Cikáni se rozhodnou, že v tomto kraji zůstanou. Mladý cikán začíná na Leu žárlit. Ta mu musí neustále přísahat, že nemá ráda jiného. Jednou ji cikán potká v lese samotnou. Lea začne utíkat a vyčerpána klesne u chaloupky. Od této chvíle se už Lea nepohnula. Když ji otec spatří, zemře žalem nad ztrátou své jediné dcery. Cikán jde hned za Bártou a vyptává se ho, co dělala Lea sama v lese. Nakonec se mladý cikán rozhodl, že se pomstí.
Druhý den byl v lese nalezen mrtvý správce vesničky, Waldemar z Borku. U něho se našel dopis. Konal se soud. Po přečtení vyjde najevo, že mladý cikán má za matku bláznivou Angelinu a za otce Waldemara z Borku. Starý cikán se přizná, že zavraždil Waldemara jen proto, že ho považoval za svůdce své milenky Angeliny. Mladší cikán byl uznán nevinným a byl jmenován Waldemarem z Borku. Starý cikán byl popraven a Angelina převezena do blázince. Mladý cikán se rozhodl, že zde nezůstane a odešel do světa.

"Odešel v širý svět mladý cikán, Nechť ho Bůh doprovází."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 06.06.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Cikáni (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­