ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (několika slovy) (4)

Na večer prvního máje čeká Jarmila na Viléma. Posel přichází se špatnou zprávou: Vilém je zajat za vraždu svého otce, Jarmilina svůdce. Jarmila je tak zoufalá, že se rozhodne utopit v jezeře.
Vilém je uvězněn ve věži a neustále myslí na svůj osud. Jako malý vyrůstal s loupežníky, protože se ho otec vzdal. Získal také strašlivou přezdívku "Strašný lesů pán".
Strážník, který přišel za Vilémem, ho lituje, ale nemůže mu nijak pomoci. Tančící a zpívající duchové se připravují na to, že do říše mrtvých brzy vstoupí Vilém.
Ráno musí jít Vilém na popraviště a přijmout svůj trest. Předtím se rozloučil s přírodou. Potom mu kat setne hlavu.
Na prvního máje o několik let později se na popravčím vrchu objeví sám autor. Najde tam Vilémovu lebku a přemýšlí o tom, jak všechno jednou skončí a přirovnává sám sebe k Vilémovi a vzpomíná na dobu, kdy byl dítě.

POSTAVY:

Jarmila - velmi zoufalá žena, která nedokázala unést tíhu situace; pesimistická, protože jediné východisko viděla v sebevraždě
Vilém - na Vilémův charakter měla určitě vliv jeho výchova; kdyby ho vychoval jeho vlastní otec, nikdy by se z něj nestal "Strašný lesů pán" a měl by k otci tak blízko, že by ho nedokázal zabít; závistivý, žárlivý a zlý, protože dovedl zabít svého otce kvůli ženě

VLASTNÍ NÁZOR:

Máj se mi velmi špatně četl a zdaleka ne všemu jsem rozuměl. Musel jsem si proto najít i výtah, abych všemu dobře porozuměl. Nemohl jsem se do knihy začíst a z vlastní vůle bych ji nejspíš ani nečetl. Kniha byla zkrátka dle mého názoru nudná.

Máj je úplně pravým opakem Erbenovy Kytice. V jedné z balad Kytice je žena kárána za to, že se brzy po smrti svého manžela opět znovu vdala. V Máji není na druhou svatbu ani pomyšlení, tak se Jarmila raději zabije. Občas člověk neví, co je správné...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekDvorak, 13.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (několika slovy) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­