ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Máj (25)

Lyrickoepická básnická skladba s bohatou obrazností a hudebností verše. Klasika českého romantismu, základ do každé knihovničky...

ZPRACOVÁNÍ DÍLA:

Prostředí je skutečné a je zachyceno podrobně - jedná se o krajinu pod Bezdězem. Děj je bez bližšího časového vymezení.
Dílo řeší problém milostného trojúhelníku.

POSTAVY:

Vilém - loupežník, "strašný lesů pán", omylem zabíjí svého otce, ale viní společnost, sám se cítí být nevinný; ve vězení myslí na Jarmilu a vzpomíná na své mládí; dochází k závěru, že po smrti ho již nic nečeká
Jarmila - milenka Viléma, páchá kvůli lásce sebevraždu
poutník - objevuje se ke konci básně (v posledním zpěvu); autor se s ním ztotožňuje

STRUČNÝ DĚJ:

Mácha se inspiroval zážitky a pocity, jež získal během pobytu u svého dlouholetého přítele v Doksech u dnešního Máchova jezera. Při návštěvě hradu Bezděz zjistil, že v tomto kraji byl nedávno popraven mladík Schiffner, který zabil svého vlastního otce, protože mu bránil v lásce. Vedle toho se do básně promítlo i romantické prostředí zdejší krajiny.

Dílo tedy vypráví příběh milenců Viléma a Jarmily. Vilém se doví, že jeho milá Jarmila byla svedena starším mužem. Svůdce zavraždí, aniž by tušil, že tím zabije i svého vlastního otce, který ho kdysi zavrhl a vyhnal z domu, díky čemuž se stal loupežníkem. Za to je zatčen a chystá se jeho poprava. Jarmila, která na něj čeká, se od známého dovídá, že její milý je ve vězení a bude popraven. Zdrcená skočí do jezera. Báseň končí příjezdem poutníka, jenž byl seznámen s osudem tohoto milostného trojúhelníku. Mluví o sobě, o svém mládí, srovnává svůj osud s osudem Viléma a poznává, že mládí je již ztracené.

IDEA DÍLA:

Hlavní myšlenkou je tragédie tří lidí, kteří byli dohromady svedeni rukou osudu. Další myšlenkou je oslava májové přírody.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Jedná se o lyricko-epickou báseň, která je psána výsostným jazykem. Autor popisuje krajinu velmi barvitě a dynamicky, zabývá se myšlenkami Viléma, postavy vedou monology, dialogy. Dále využívá eufonii (libozvučnost), zvukomalbu - "řinčí řetězů hřmot", "zvučelo temně tajný bol", metonymie - "hrdliččin zval ku lásce hlas", epiteton (básnický přívlastek) - "bělavé páry", "růžový večer", "tichý mech", metafory - "bledá tvář lůny", personifikace - "kvetoucí strom lhal", "šeptal tichý mech", kontrasty, oxymóron - "zemřelých myšlenka", "umřelé hvězdy svit", pleonasmus - "po modrém blankytu", apostrofu - "Hynku! Viléme! Jarmilo!", antiteze.

Rým je obkročný. Báseň je psaná jambem (kromě 2. zpěvu), často se opakují slova "máj", "láska", "den" a "noc".

Báseň se skládá z dedikace (děkování), 4 zpěvů a 2 meziher.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hannách, 08.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (25)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­