ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

   
­­­­

Intimní Karel Hynek Mácha

Básníkovy deníky skýtají překvapivý pohled do jeho soukromí, zejména na jeho intimní život.

HLAVNÍ POSTAVY.

Karel Hynek Mácha, Lori Šomková, Jan Mácha, Eduard Hindl, Petr Veselský

OBSAH:

Knížka Intimní Karel Hynek Mácha je sepsána z Máchových zápisníků, deníků, poznámek a dopisů, které se až dodneška zachovaly. Velká část těchto zápisků je zašifrována, hlavně pasáže z intimního Máchova života.
Hlavní náplní Máchových deníků a zápisníků jsou jeho cesty, které podnikal. Jeho nejdelší cestou byl pěší výlet do Itálie. Dále popisuje pěší cesty na různé hrady v okolí (ve svém životě dohromady navštívil zhruba 129 hradů, z nichž některé, jako například Dobrovská Hora, Bezděz, Karlštejn, Sternberg, Okoř aj. navštívil i několikrát). V zápisnících můžeme taky najít rozpracovanou verzi básně Máj.

Jeho deníky se sestávají hlavně z intimního života s Lori Šomkovou. Deníky jsou ve dvou verzích, Mácha je sám přepsal, přičemž ta druhá verze je přepracována spisovněji a jsou vynechány některé nemravné pasáže.

Dopisy jsou adresované většinou rodičům, Lori, bratrovi nebo kamarádům. Jsou většinou z období, kdy Máchovi vychází jeho první vydání Máje a jelikož Mácha nechce, aby se Máj prodával skrze knihkupce, nabízí tyto výtisky skrze poštu svým kamarádům a jejich známým.

Mácha zemřel dva dny před plánovanou svatbou s Lori. Smrt si uhonil při hašení požáru v Litoměřicích, avšak přesná příčina smrti zůstává neznámá.

VLASTNÍ NÁZOR:

Karel Hynek Mácha byl bezesporu velmi zajímavý člověk a dodnes se o něm neví spoustu věcí, což dává podněty k tomu, aby si ho čtenář dokreslil podle svého obrazu.
Pomocí těchto dochovaných deníků a zápisků se můžeme Máchovi přiblížit, avšak nikdy ho nemůžeme plně pochopit.
Většina zápisků je psána velmi stručně, útržkovitě. Taktéž je velká část textu psána v němčině.
Kniha se mi četla dobře a velmi mě obohatila, ale myslím, že nikdy nebudu schopna ani z části pochopit jednu z největších osobností českého romantismu.

CITÁT Z KNIHY:

Já miluju květinu, že uvadne, zvíře - poněvadž pojde; - člověka, že zemře a nebude, poněvadž cítí, že zhyne navždy; já miluju, - více než miluju - já se kořím Bohu, poněvadž - není. - Každý člověk by miloval druhého, kdyby mu rozuměl, kdyby v něj mohl nahlédnouti, léč - - -
Jiný praví, jaký žel jim, že obrazotvornosť obraz milenky před oči staví, což já, jaký obraz její ani představiti mi nelze.
Hřbitov - protivné slovo, proč ne co Němec kostelní dvůr atd.
Brousila srp o hrobový kámen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Intimní Karel Hynek MáchaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­