Menu
Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)
Máj (stručný rozbor) (2)
Mácha vydal svou báseň v březnu roku 1836 na vlastní náklady a sám ji také prodával. Do dnešních dnů se nám zachoval jeho rukopis i s původními poznámkami k textu a komentářem. Mnoho se také můžeme dozvědět z dochovaných německy psaných autorových deníků.
Slovní zásoba Máje je na svou dobu téměř neuvěřitelná. V českých zemích proběhlo národní obrození, chvílemi se diskutovalo i o tom, že čeština jako jazyk zcela zanikne. Uplynulo pár let od vydání prací předních lingvistů, jež pomohli vzkřísit češtinu, a světlo světa spatřilo něco tak jazykově bohatého jako je Máj.
Mácha použil eufonii, což je jeden z důvodů, proč toto jeho dílo nikdy nebylo přeloženo do cizích jazyků. Vůbec by totiž nevyznělo. V básni je pevná vazba mezi jazykovou výstavbou textu a výstavbou významu (například když je Vilém ve vězení přikovaný v řetězech, zmnožují se souhlásky, především ř, což nám evokuje právě chřestění a řinčení řetězů po podlaze kobky, v níž je hrdina uvězněn). A právě toto do jiných jazyků zkrátka převést nejde. V Máji převládá jamb, který také přispívá k eufonii.
Základním stylotvorným a jazykovým prostředkem je zde opakování motivů. Opakovaný úsek však nikdy nevstupuje do stejného kontextu. Tím se dosáhne zdůraznění a pokaždé se výrazně posouvá význam. Krom motivů se opakují jednotlivé hlásky i větší celky.
V básni převažuje lyrická složka, nicméně děj je také velmi důležitý. Jedná se o upravenou pověst, kterou Mácha slyšel na svých toulkách. Skutečný příběh se odehrál o několik desetiletí dříve, takže mu ho mohli vyprávět pamětníci. Zčásti se však jedná o úředně doložitelné události. Poprava Viléma byla jednou z posledních poprav lámáním kolem vůbec.
Máj zařazujeme do romantismu, což můžeme odůvodnit romantickými prvky: nešťastná a nerealizovaná láska Viléma a Jarmily, Vilém alias člověk z okraje společnosti (zbojník, později vězeň), sebevražda hrdinky, velké kontrasty (májová příroda, jaro, kdy se rodí nový život vs. Smrt, temná kobka), vražda otce, motiv dětství jakožto ztraceného ráje, nadpřirozené motivy vycházející z lidové slovesnosti (sbor duchů na hřbitově), postava poutníka, do něhož se vtělil sám autor.
Zdroj: Vrána, 19.05.2008
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Máj (stručný rozbor) (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
svita Vánoce u nás biketrial výchova žalozpěvy staroměstské náměstí lucky luk francouzova pololetní vysvědčení Biblické postavy a.e.poe dick míti filipa Ílias rozbor praděd literární hrdina tereza děvčátko Ilja Muromec dvoj jarní vody doporučený dopis rkz giuseppe verdi glóbus sportování praotec nepozornost jména hromadná martin jirous
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 569 383
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí