ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Cikáni (2)

Děj se odehrává kdesi na Kokořínsku a v podstatě jde jen o nápravu starých škod. Do poklidné vesničky přijdou dva cikáni – mladý a starý. První noc přespí v jisté jeskyni skryté vesnici, ale z poklidného spánku je vytrhne jakási šílená žena, která mluví něco jako: "Já ne, to on, to on." Vypadá, jakoby byla úplně šílená. Mladý cikán se zamiluje do dcery žida Ley, avšak svou příšernou žárlivostí ji dožene až k smrti. Její otec zemře smutkem nad jejím úmrtím. Toho večera se vydal pán Valdemar Lomecký na procházku do nedalekého města. Na cestě zpět je ale zavražděn a vina padá na mladého cikána. U soudu se přidá starý cikán, který ho zabil jako pomstu za svedení své bývalé milenky, Angelíny (tedy té šílené z jeskyně). Po tomto aktu se přidal k tlupě cikánů a splynul s nimi. Pan Lomecký měl svou manželku, která mu byla nevěrná, ale tvrdila mu, že dítě, které nosí, je jeho a svá slova stvrdila přísahou, že pokud tomu tak není, zemře při porodu a její dítě bude zmrzačené (konkrétně bude mít na prsou krvavé znamení a jednu ruku delší než druhou). Matka při porodu naposledy vydechne. Ve stejnou noc se Angelíně narodí mrtvé dítě, děti jsou vyměněny a ona domněle vychovává dítě své a Valdemarovo. Avšak pánovi se znelíbí, že by měl mít svého "levobočka" na očích a přikáže jeho "matce", aby ho dala pryč. Toto dítě se dostane také k cikánům a starý cikán ho přijme za svého. My ho nyní známe jako mladého cikána, ale teď také jako mladého pana Valdemara, protože v dopise na rozloučenou je ustanoven jediným dědicem svého otce. Starý cikán je právem odsouzen, oběšen, Angelína je zavřena do blázince, kde si překouše žíly a na úplném konci se mladý pan Lomecký vydává znovu na svou pouť jako cikán.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: H. Šilarová, 19.01.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Cikáni (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­