ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mácha Karel Hynek (*16.11.1810 - †06.11.1836)

­­­­

Márinka (vlastní názor)

V této povídce je velice názorně vidět kontrast, který je v dílech romantických autorů velice častým prostředkem. Setkáváme se s ním už v úvodu - je zde zobrazen starý, chudý otec, který by své dceři dal úplně vše, co má, a oproti němu vidíme povrchní, bohaté a nevšímavé měšťany. Kde ale kontrast vidíme úplně nejvíc, je v samotném popisu Márinky - nádherná dívka, jejíž krása ještě více vyniká v porovnání s ubohým a chudým pokojíčkem, kde Márinka žila.

Přestože se jedná o prózu, je to tzv. lyrizovaná próza, tzn. že je zde potlačen děj a jeho místo zcela zaujímá líčení popisů a pocitů. Krásně to vidíme i zde v této povídce - Mácha se nesoustřeďuje na popis děje a na to, jak celý příběh probíhal, ale popisuje své osobní dojmy a pocity, to, co k Márince cítil a jak to na něj působilo. Celé dílo působí velice dojemně, cítíme zde lásku a city které cítil k Márince.

Mohli bychom najít i další romantické motivy - např. nešťastná láska; splnění slibu, jež dal svému příteli (šlo zde o čest), smrt... Ve veršovaných intermezzech se navíc objevuje motiv noci a hvězd, což je pro romantické dílo také typické.

Protože se jedná o povídku, má dílo krátký rozsah a tím pádem i poměrně rychlý dějový spád, proto se mi četlo poměrně dobře. Také si myslím, že v případě Máchova stylu - toho, že on líčí spíše atmosféru a emoce místo děje - je mnohem lepší, když to má krátký rozsah, protože kdyby to bylo delší, myslím, že by to bylo asi poměrně nudné.

Líbilo se mi i to, jak Mácha Márinku popisoval. Z povídky byly cítit emoce a určité citové ladění... Místy jsem si až říkala, že mi to k Máchovi vůbec nesedí. Na základě toho, co psal ve svých denících, jsem si o něm udělala obrázek jako o nadaném básníkovi, nicméně, co se týče lidských vlastností a zejména toho, jak se choval Mácha k ženám, mi připadá, že to byl také despotický sexista. Proto mě až udivovalo, kolik citu a lásky dokáže Mácha vyjádřit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Destiny, 04.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Intimní Karel Hynek Mácha
-Klášter Sázavský
-Máj, Máj (2), Máj (3), Máj (4), Máj (5), Máj (6), Máj (7), Máj (8), Máj (9), Máj (10), Máj (11), Máj (12), Máj (13), Máj (14), Máj (15), Máj (16), Máj (17), Máj (18), Máj (19), Máj (20), Máj (21), Máj (22), Máj (23), Máj (24), Máj (25), Máj (26), Máj (27), Máj (28), Máj (29), Máj (30), Máj (31), Máj (32), Máj (33), Máj (34), Máj (35), Máj (36), Máj (37)
-Máj (můj pohled)
-Máj (několika slovy), Máj (několika slovy) (2), Máj (několika slovy) (3), Máj (několika slovy) (4)
-Máj (rozbor)
-Máj (stručný rozbor), Máj (stručný rozbor) (2), Máj (stručný rozbor) (3), Máj (stručný rozbor) (4), Máj (stručný rozbor) (5), Máj (stručný rozbor) (6), Máj (stručný rozbor) (7), Máj (stručný rozbor) (8), Máj (stručný rozbor) (9)
-Máj (vlastní poznámky)
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5), Márinka (6), Márinka (7), Márinka (8)
-Márinka (vlastní názor)
-Návrat
-Obrazy ze života mého
-Ohlas písní národních
-Večer na Bezdězu
-Znělky
Čítanka-Básně příležitostné
-Básně rozličné, Básně rozličné (2)
-Cikáni, Cikáni (2), Cikáni (3), Cikáni (4)
-Deník z roku 1835
-Karlův Týn
-Křivoklad
-Máj
-Márinka, Márinka (2), Márinka (3), Márinka (4), Márinka (5)
-Márinka (celá kniha / e-book)
-Ohlas písní národních, Ohlas písní národních (2), Ohlas písní národních (3)
-Pouť krkonošská
-Radost (Jitro)
-Rozprostřela chladná noc
-Valdice
-Večer na Bezdězu
-Víra, naděje, láska, spolehnutí (Jitro)
-Zlomky rozličné, Zlomky rozličné (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hynek Mácha - Márinka (vlastní názor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­