ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.17
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Recenze filmu matka! /Mother!/ - propadák, nebo úspěch?

  • Režie a scénář: Darren Aronofsky
  • Rok a země výroby: 2017, USA
  • Délka: 115 minut

Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá.

Co jiného se dalo očekávat od úspěšného režiséra a scénáristy Darrena Aronofskyho než úspěšný film. Jenže už teď je podle webových stránek ČSFD.cz jasné, že tento snímek nebude ovládat první stupínky žebříčku nejlepších filmů...

Proč je tomu tak? Že by Aranofsky natočil horší, průměrnější film? Že by nedokázal vyrovnat úspěch jeho jiných známých filmů, jakými jsou například Černá labuť nebo Requiem za sen? Podle mého názoru tomu tak není.

Film matka! (Mother!), jenž vyšel letos v říjnu, je omotán různými nejasnostmi, které si prostě divák musí přebrat sám.
Začněme tím, že ani největší sledovatelé a odborníci na filmovou produkci nedokázali přesně určit, jaký žánr v tomto snímku převládá. U filmu se budete bát, třást se a zavírat oči, kromě toho taky zatajovat dech, absolutně nechápat, proč se stalo, co se stalo, a hlavně přemýšlet a uvažovat nad celým příběhem ještě dlouho po jeho zhlédnutí. Kromě toho můžete v tomto filmovém snímku najít podobenství z Bible, životní příběh poloviny žen světa nebo například současnou, minulou i budoucí situaci v náboženství. Každý si v tomto filmu dokáže najít svoje.
A proto bych vás chtěla požádat, abyste dali na mou následující radu: BĚŽTE DO KINA! Zaplaťte usmolených 150 korun, které byste jinak utratili za všelijaké bezpředmětnosti. Otevřete mysl a nechte se vtáhnout do filmu.

Proč ale tolik lidí odchází z kina s negativním pocitem?
Prvním problémem nejspíše je, že lidé už jdou do kina s tím, že matka! je propadák a nenechají se přesvědčit o opaku. Druhý, podle mě závažnější problém spočívá v tom, že nikomu se nechce přemýšlet! Spousta mých známých přišla z kina doslova znechucená. Nikdo mi však nedokázal podat pádný argument, proč se jim film nelíbil a já znovu připomínám, že je to hlavně tím, že se na film dívali plošně, nic v něm nehledali, a to byl možná cíl Aronofskyho filmu. Už i jemu muselo být jasné, že někteří neandrtálci nepochopí ani krapet z jeho myšlení. Ani kousek toho, co chtěl filmem předat. Hlavu si z toho ale očividně nedělá...

Teď bych vám ráda stručně nastínila obsah filmu.
Vystupují zde dvě hlavní postavy - manželský pár, který hrají úžasná Jennifer Lawrence a skvělý Javier Bardem.
Jennifer představuje klidnou, hodnou a obětavou mladou dámu, jež věnuje veškerý svůj čas opravě domu svého manžela, jehož hluboce miluje. Její muž je výrazně starší než ona, a kromě toho je to světoznámý spisovatel. Ten se snaží napsat novou knihu, ale jediné, co můžeme vidět, je nepopsaný prázdný papír.
Společně bydlí sami ve velkém domě na samotě. Jejich krásnou idylku ale brzy naruší neznámí hosté...
Manžel to spíše bere jako vykoupení, podle mého názoru ho soužití jenom s jeho ženou mezi čtyřmi stěnami dusilo. Manželka to považuje za hrozbu. Nechce, aby jí někdo bral jejího manžela, jejich klid.
Neustále manžela nabádá, aby poslal hosty pryč. Jenže to manžel nechce. Vždy ji nějak odbude. A ona vždycky ustoupí. Nehledí na její přání, a to ani když je těhotná a těsně před porodem.
Postupně cizinců přibývá, žena to už nezvládá.
Vše vrcholí ve druhé třetině filmu, kdy se celý děj rapidně změní a graduje, a to až do závěru, který překvapil nejenom mě!

Mohu jen říct, že celý film matka! je protkán symbolikou. A já si již více než týden odpovídám na nové otázky. Vymýšlím další možná spojení.
Ukazuje film opravdu soužití dvou lidí, kdy jeden z nich tak hluboce miluje, že dokáže své drahé polovičce odpustit všechno?
Nebo snad Aranofsky poukazuje na jakékoliv náboženství?
Že by spisovatel byl "Bůh" a všichni jeho obdivovatelé věřící, kteří jsou schopni se navzájem pozabíjet?
Nebo tím snad myslel ještě něco jiného?
Co ve filmu znamená ta krev, hnijící dům, odumírající srdce?
A co nablýskaný drahokam?
Proč Aranofsky nepojmenoval postavy?
Mohla bych vymyslet ještě jiné otázky, ale ty už nechám ve vaší režii.

Závěrem bych chtěla dodat, že matka! není film, u něhož se zasmějete. Není ani filmem, na který byste zapomněli hned za dveřmi kina. A pokud bych ho měla hodnotit podle stupnice 0-10, dala bych mu minimálně 8,5.


Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Húšťová Mirka, 31.10.2017

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Recenze filmu matka! /Mother!/ - propadák, nebo úspěch?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­