ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

    Ceska posta
­­­­

Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)

Patrně citově nejzatíženější povídka knihy Smrt krásných srnců popisuje historii rodiny na Křivoklátsku, kam od 30. let Popperovi jezdili v létě do chalupy k převozníku Proškovi, a zachycuje silně citový vztah ke kraji, kde vypravěč prožil předválečné dětství.
Výraznou postavou povídky je Karel Prošek, jenž žil se svou ženou a 6 dětmi v Luhu pod Branovem. Vypravěč popisuje jeho zvyky, jeho vztah se psem Holanem i jeho pytláctví, jež hraje zásadní roli v hlavní zápletce této povídky.

DĚJ POVÍDKY:

Všechny tři kluci Popperovi spojovala mimo jiné i láska ke Křivoklátsku. Jednou celá rodina dojela k domku jejich přítele Karla Proška. Dlouhá léta tedy zůstali v Luhu pod Branovem. Nic jim tam nechybělo. Strýček Prošek a jeho pes Holan chytali ryby (uměli to všemi možnými způsoby), ostatní pekli chléb, koláče a spoustu dalších dobrot. Spojením peněz pana Poppera a dovedností strýčka Proška vznikla nejbohatší chalupa široko daleko. A bohatá byla i na srnčí maso. Srnce lovil Prošek, tedy spíše Holan, v lese na stráni. Když uviděl srnce, dal Prošek psovi pokyn: "Holane, běž!" A Holan běžel a srnce dohnal a zakousl. Byly to krásné časy.

Jednoho dne však přišel Karel Kovařík, zabubnoval a vyhlásil, že se v zemi zřizuje protektorát Čechy a Morava. Popperovi museli domů. Ve třetím roce války museli Hugo a Jirka do koncentračního tábora Mauthausen. Byli totiž po tatínkovi židovského původu. A právě tatínek se rozhodl, že kluci musí mít před odjezdem pořádnou porci masa. Maso bylo na lístky a ty Židovi jen tak někdo nedá. Tak se rozhodl jet pytlačit, i když za to byl trest smrti...

Jel na starém kole za Proškem do nádherné křivoklátské krajiny. Přespával na ostrůvku a chytal úhoře. Sedláci mu za něj totiž slíbili maso ze zabijačky. Ale úhoři nebrali, a proto se rozhodl, že bude muset ulovit srnce.

Prošek řekl, že mu půjčí Holana, jen když s ním půjde. Holan vycítil, že je pan Popper v úzkých, a tak mu pomohl. Nakonec srnce zdolal. Byl to mohutný, nádherný, výstavní kus. Zmocnili se ho dva muži, na první pohled vypadali jako Němci. Později se ale ukázalo, že to jsou pytláci, kteří na tohoto srnce měli také zálusk. Podařilo se jim je ale zahnat. Popper Proškovi za vše poděkoval a se srncem v batohu odjel. Byl celý od krve. Toho si všimla jedna Češka a s manželem mu vyprali oblečení.

Když se konečně dostal domů, část masa dal svým přátelům, kteří mu pomáhali a zbytek vařila maminka Jirkovi a Hugovi další rok, aby to v koncentráku vydrželi.

Po válce se kluci mohli vrátit zpět domů. Hugo se vrátil celkem v pořádku, ale Jirka měl jen 40 kg. Přežil určitě díky masu.

Ke konci války panu Proškovi zemřel pes a zanedlouho potom zemřel i on sám. Na jeho pohřbu si Ota (vypravěč) poprvé uvědomil, že v té rakvi je i jeho celé dětství.

HLAVNÍ POSTAVY POVÍDKY:

Ota Popper (později Ota Pavel) - vypravěč; vzhlíží k tatínkovi
Otův tatínek (Leo Popper) - milovník rybaření; neústupný, vtipný; Žid
Otova maminka - laskavá; v díle není příliš zmiňována
Karel Prošek - převozník, přítel Popperových; výborný pytlák
Holan - vlčák, inteligentní pes, výborný lovec

DOBA DĚJE:

Konec první republiky, průběh a konec 2. světové války a (částečně) poválečné období.

TÉMA, HLAVNÍ MYŠLENKA POVÍDKY:

Ota Pavel chtěl tímto dílem poukázat na hrůzy války a především špatné zacházení s Židy. Jeho dva bratři byli odvezeni do koncentračního tábora. Jeho otec se nesměl vzdálit od svého bydliště. Museli nosit židovskou hvězdu. Aby autor zvýraznil tyto a spoustu dalších strastí války, začal příběh poklidně. Popperovi byli u strýčka Proška a nic jim nechybělo. Nádherná příroda, voda a klid. Najednou je ale vyhlášen protektorát a všichni musí zpět. Čtenářovi je Popperových líto a soucítí s nimi. Lépe si tak uvědomí hrůzy války.

Dále chtěl autor poukázat na důležitost vztahů v rodině, těžkou úlohu rodičů a vztah k přírodě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 09.10.2018

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­