ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

Ceska posta    
­­­­

Smrt krásných srnců (7)

Kniha povídek, v nichž Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i hořký úděl smíšené židovské rodiny v Protektorátu Čechy a Morava.
Ota Pavel ve svých povídkách vzpomíná na bezstarostný čas předválečného dětství stráveného ve středočeské krajině poblíž Buštěhradu, i na těžká léta německé okupace, kdy on i jeho rodina byli perzekuováni. Opět se, tak jako v dalších Pavlových vzpomínkových prózách, setkáváme s rodinou Popperových, s panem Proškem, s řekou Berounkou a křivoklátskou krajinou...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Olympia, Praha, 1981, 102 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává v první polovině 20. století - Čechy, zejména Křivoklátsko.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ota Pavel (Popper) - chlapec, mladý muž, vypravěč příhod
tatínek - Žid, dobrý obchodník, měl rád mladé slečny, miloval rybaření a rybníky
maminka - křesťanka, přeje si jet na dovolenou do Itálie
strejda Prošek - oblíbený příbuzný, měl psa Holana, pytlačil

ZNAKY:

Knížka se skládá z autobiografických povídek, Ota Pavel vzpomíná na své dětství strávené v okolí řeky Berounky.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Nejdražší ve střední Evropě
Maminka Oty Pavla si přeje jet do Itálie, jeho tatínek chce ale koupit rybník. Za 10000 koupí rybník od známého Václavíka. Myslí si totiž, že je rybník plný obrovských šestikilových kaprů. V rybníce je ale kapr jenom jeden, ale to zjistí pozdě. Václavík jel za 10000 s manželkou do Itálie. Tatínek pracuje u firmy Elektrolux a za nějakou dobu si u něj Václavík kupuje ledničku. Otův tatínek mu za 10000 Kč pošle starou ledničku bez vnitřku. Tím se panu Václavíkovi vrátil podvod.

Smrt krásných srnců
Strejda Prošek měl psa Holana, který uměl tiše a nenápadně lovit srnce. Otovi bratři Jiří a Hugo byli povolaní do koncentračního tábora. Tatínek si přál, aby se před odjezdem dobře najedli masa. V té době Pavlovi byli velice chudí a žili neustále mezi všelijakými zákazy a nařízeními. Tatínek si vypůjčil od strejdy Proška psa Holana. Dalo mu velkou práci, než ho Holan uposlechl. Holan ulovil srnce. Málem je přitom chytili Němci. Tatínkovi šlo o život, protože Židé nemohli dělat skoro nic, a už vůbec ne lovit. Nakonec maso ze srnce získal a Hugo a Jiří se dosyta najedli. Koncentrační tábor přečkali. Možná to bylo právě tím, že se před odjezdem najedli hodně masa.

Kapři pro wehrmacht
Otův tatínek byl povolán do koncentračního tábora. Bylo to těsně před Vánoci. Jiří a Hugo už byli dávno v koncentráku a maminka s tatínkem se snažili udělat příjemný Štědrý večer a nedali na sobě znát neštěstí. Tatínek v noci vzbudil Otu a šli k rybníku, který jim dříve patřil. Ale Židé nemohli vlastnit rybník, proto jim byl zabaven. Vysekali díru do ledu a vylovili všechny kapry. Tatínkovi tím hrozila smrt, ale nevadilo mu to. Ota je potom prodal svým známým a získal za ně jídlo. Němci pak slavnostně lovili ryby, ale žádné tam nebyly.

CITÁT Z KNIHY:

Byla to vlastně krásná zahrada anebo také zámecký park, ale jinak to byla zahrada smrti, mohla se jmenovat "Smrt krásných srnců". Už před časem sem přišel Karel Prošek, vzal Holanovu hlavu do dlaní a nasměroval ji na hnědou tečku v té stráni: "Holane, běž!"

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je stejně pěkná a čtivá jako Jak jsem potkal ryby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.12.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­