ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)

  • povídka z části Dětství

V této krátké povídce, jako ve spoustě jiných, Ota Pavel (Otto Popper) popisuje své dětství.

Jednoho dne se strejda Prošek vracel z hospody za zpěvu vojenských písniček, které se naučil ve válce v Srbsku. Písničky nebyly ale to jediné, co mu odtamtud zůstalo. Zůstala mu také střepina v boku. Bolela, ale když si dal několik ostrých (= tvrdší alkohol), bylo po bolesti. Poté, co dal vlčáku Holanovi pusu a sedl si pod akát, zavolal na Otu: "Pojď sem, prdelko!"
Bráškové odjeli a místo něj vzali radši Dášu, dceru Bédi Peroutky. Přehlížela ho. Ani u strejdy nebyl moc oblíben. Měl radši Jirku, to byl uličník. Ale on byl jen nejmladší a mazánek.

Když se k němu došoural, dostal kyselou okurku. Potom mu řekl, aby se napil z placatky. Ta ale byla prázdná. I přesto je to sblížilo.

Strejda Prošek naznačil, aby za ním šel Ota do stodoly. Řekl, že mu udělá prut. Prý ho má už dlouho. Vytáhl nůž a začal řezat klacek. Výraz v jeho tváři prozrazoval, že alkohol již přestává účinkovat.
Když byl klacek dostatečně vyřezán, přidělal na něj vlasec a háček. Řekl Otovi, ať jde lovit k ostrovu okouny samotáře. Ota jej poslechl.

Po pěšince se dostal až ostrovu. Na háček navlékl žížalu a nahodil. Čekal dlouho, než se začal brk na hladině pohybovat. Byl to on! Okoun samotář! Poprvé pocítil, jaké to je lovit rybu. Místo ryby si představoval opancéřovaného draka. A přemohl ho! Položil ho na trávu a klekl si na něj. Byl unavený.

Když s ním přišel za Proškem, tak ho pochválil slovy: "Jsi pašák!"
Hlavu okouna přibil na vrata, to aby všichni viděli, že se zrodil nový rybář. Dal si tam stoličku a vždycky když šel někdo okolo, kašlal a smrkal, jen aby si ho všimli. Viděla ho také Dáša a dala mu pusu na tvář.

Po pár dnech však trofej zmizela. Mohla to být kočka, ale spíše to byl strýček, protože se mu nelíbilo Otovo chlubivé chování.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 28.12.2017

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­