ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)

Knížku Smrt krásných srnců uzavírá povídka Králíci s moudrýma očima, jejímž předmětem je tatínkova poslední posedlost - chov králíků. Maminka s tatínkem bydlí v Radotíně a mají malé hospodářství, jež 10 let opatrují. Tatínek, jenž tou dobou "už trpce pocítil, co je nezdar, ale vždy se znovu, jakoby navzdory všemu a všem, pouští do nového...podnikání", chová králíky se stejnou obsesí, s jakou chtěl chovat prasata. Když se doslechne, že za králíky dostane peníze, když je nechá označit a vystavovat, vypraví se s nimi hned do Prahy. Na výstavě se však dozví, že bude kvůli nedodržení určitých směrnic vyřazen. Toto zjištění vede k příhodě, jež by se zřejmě dala nazvat nervovým zhroucením...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Smrt krásných srnců. Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2007 (1. vydání tamtéž). Celkový počet stran: 109. ISBN: 978-80-200-1515-0.

DĚJ POVÍDKY:

Poté co Popperovi, nyní již Pavlovi, prodali chatu a koupili si domek, tak byli spokojení. Jen peněz bylo málo. Tatínek se tedy rozhodl, že nějaké peníze vydělá. Koupil pár králíků a postavil jim králíkárny, které vypadaly jako přepychové hotely. Dvakrát denně jim dával čerstvou trávu. Choval se k nim jako k vlastním dětem. Jeho žena mezitím chovala slepice a prodávala vajíčka. Takto uběhlo deset let.

Následně mu někdo z chovatelského klubu řekl, že když si králíky nechá zhodnotit, může je prodat za spoustu peněz. Tatínek - nadšen představou, že všichni v kraji si budou pochvalovat jeho králíky a říkat: "Jo jo, to jsou králíci od starýho Poppera!" - je vzal na výstavu. Dojel na ni dodávkou, kterou si objednal a manželce řekl: "Vyhoď vše ze špajzu. Přinesu spoustu peněz."

Když se dostal na řadu, řekli mu, že zanedbal pedikúru a manikúru, takže jeho králíky nemohou hodnotit. Rozhněval se. Myslel si, že je to kvůli tomu, že je Žid. Čekal. Až když výstava skončila, odešel. Králíky ale pustil do přírody. Nechtělo se jim, věděli, že se o ně nikdo tak dobře starat nebude. Chodili za ním, ale on jim utíkal. Poslední se ho držel jeho miláček Michael, ale i tomu nakonec utekl.

Když přišel na nádraží, sáhl si do kapsy. Našel ale jen pár zmuchlaných cigaret. Vydal se tedy domů pěšky.
Šel kolem řeky. Nebylo to poprvé. Ale poprvé šel bez hvízdání. Doufal jen, že dojde k ženě a k dětem.

Přišel až ráno druhého dne. Byl celý vysílený. Pomalu šel domů a bál se podívat do špajzu. Jeho žena však byla prozíravá a jídlo nevyhodila. Zavolali mu záchranku. Ještě stihl rychle napsat cedulku s nápisem "Přijdu hned", ale už se nikdy nevrátil...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 10.01.2018

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­