ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2)

  • povídka

OBSAH POVÍDKY:

Všichni tři kluci Popperovi jezdili velice rádi do kraje za hrad Křivoklát.
Jednoho dne dojela celá rodina k domečku v Luhu pod Branovem, kde se na dlouhá léta zabydleli u převozníka Karla Proška. Koumáctvím a dřinou pana Proška i díky penězům pana Poppera se jim dařilo velice dobře. Kluci dostali pravou žlutou americkou merunu a na gramofonu si přehrávali "tisíc mil". Byly to krásné časy.

Pan Prošek byl odjakživa velký pytlák. Dokázal ulovit srnčí tak, jak se o tom nikomu ani nezdálo. Opatřil si loveckého psa Holana. Holan byl v podstatě vlk. Pan Prošek mu vždy nastavil hlavu a řekl: "Běž!" Holan se rozeběhl a zakousl v mžiku jelena nebo srnku. Lovili na pasece a této pasece se nakonec začalo říkat "Smrt krásných srnců". Holan ale také dokázal přihnat kusy domů, krávu nahnat nebo pohlídat dům.

Jednoho dne, jelikož nebyl ve vesnici rozhlas, přišel Karel Kovařík a zabubnoval, že Čechy byly prohlášeny Německem za Protektorát Čechy a Morava. A tak pomalu končily krásné doby.

Ve třetím roce války povolali dva syny Huga a Jirku do koncentráku. Pan Popper se rozhodl, že se kluci musí ještě před odjezdem najíst masa, a tak odjel za panem Proškem. Poprosil strýce Proška, aby mu půjčil Holana, protože se mu nepodařilo ulovit žádné ryby. Holan nejdříve nechtěl s panem Popperem jít, ale nakonec šel a srnce ulovil. Paní Popperová jim z něho udělala mnoho dobrot.

Hugo se z koncentráku vrátil docela v pořádku, ale Jirka měl 40 kg. Pan Prošek zemřel hned po válce, krátce po Holanovi. Když mu přijeli na pohřeb, uvědomili si, že tím skončilo jejich krásné mládí. V té rakvi, kde ležel strýček Prošek, ležela i meruna, ryby, srnčí, Holan a gramofonová deska, na které tak rádi poslouchali "tisíc mil".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 29.11.2014

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­